ŚWIATŁOWÓD

od A do Z

Wszystko co powinieneś wiedzieć o światłowodzie i dlaczego warto
zdecydować się na internet światłowodowy.

Co to jest światłowód?

Światłowód to przeźroczyste włókno szklane, w którym przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła... z prędkością światła.

W kablach światłowodowych fala świetlna płynie dokładnie z punktu A do punktu B bez zatrzymywania się i z bardzo dużą odpornością na zakłócenia.
Za pomocą fali świetlnej przesyłane są pliki z ogromną prędkością, nawet do kilku gigabitów na sekundę.
Co ważne, na działanie światłowodu nie wpływają warunki atmosferyczne, np. burza, silny wiatr czy obfite opady śniegu.
Internet światłowodowy zapewnia najbardziej stabilne połączenie i umożliwia najszybszy przesył danych w obecnej chwili.

Światłowód w Gawex Media

Budowa światłowodu

We wnętrzu przewodu umieszczony jest rdzeń zbudowany ze szkła lub syntetycznego tworzywa przewodzącego światło. Otoczony on jest warstwą zwaną płaszczem, która nie przepuszcza światła, lecz odbija falę, która nie traci swojej mocy. Dodatkowo stosowana jest kevlarowa warstwa ochronna, której zadaniem jest zabezpieczanie rdzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Światłowód jest dzięki temu odporny na uszkodzenia, typu skręcanie. Pojedyncze włókno światłowodowe posiada ogromną pojemność informacyjną.

Budowa światłowodu

Technologia światłowodowa

Gawex Media wykorzystuje najefektywniejszą technologię FTTH (Fiber To The Home) - światłowód podłączony bezpośrednio do gniazdka abonenckiego w Twoim domu. Transmisja danych odbywa się poprzez bezpośrednie połączenie centrali nadawczej z indywidualnym odbiorcą. Dzięki temu łącze światłowodowe wyróżnia się wysoką przepustowością danych, co przekłada się na błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików. Światłowody nie emitują zewnętrznego pola elektromagnetycznego, są odporne na wszelkie zakłócenia.

Korzyści wynikające z instalacji światłowodowej:

  • wysoka przepustowość
  • stabilny sygnał odporny na zakłócenia
  • niski ping
  • płynny streaming
  • trwałość kabli światłowodowych przewyższa trwałość kabli miedzianych
Światłowód - technologia FTTH

Wybierz Gawex Światłowód

Prędkości do 1 Gb/s

OFERTA

Ekologia

Opisana wyżej technologia światłowodowa FTTH pozwala na wyeliminowanie aktywnych urządzeń przesyłowych, które wymagają zasilania energią elektryczną.
Ograniczenie ilości urządzeń pozwala na wymierne obniżenie zużycia energii potrzebnej na dostarczenie sygnału internetowego, skutecznie obniża prawdopodobieństwo awarii oraz wpływa znacznie na wysoką stabilność łącza światłowodowego.

Instalacja światłowodu

Proces instalacji światłowodu przebiega podobnie do instalacji zwykłych kabli internetowych. Do mieszkania wprowadzany jest cienki kabel światłowodowy, który podłączany jest do odbiornika światłowodowego w postaci routera domowego. Odbiornik ten udostępniany jest na czas umowy przez Gawex Media. Do portów LAN lub sieci WiFi urządzenia światłowodowego podłączamy domowe urządzenia ... i możemy cieszyć się najnowocześniejszą technologią w swoim domu.

Instalacja światłowodu

Po co nam światłowód?

Dostęp do szybkiego Internetu to konkretne korzyści, które pozwalają sprostać wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości.
Wszystkie serwisy informacyjne i aplikacje z każdym dniem przygotowują dla nas coraz więcej danych, które musimy odebrać. Serwisy streamingowe służące do oglądania różnych treści prześcigają się w dostarczaniu nam materiałów wideo w coraz wyższej rozdzielczości (obecnie 4K, a niedługo może i 8K).
Gracze wiedzą najlepiej jak ważne jest szybkie i stabilne łącze internetowe. Dzisiejsze gry zajmują kilkadziesiąt GB na dysku i są udostępniane do pobrania przez sieć, co może wiązać się z wielogodzinnym pobieraniem danych. Światłowód charakteryzuje się niskim PING-iem, czyli czasem reakcji sieci, co jest bardzo ważne przy rozgrywkach online.
Internet światłowodowy idealnie sprawdza się w przypadku, gdy z sieci korzysta wielu użytkowników w domu, czy w biurach. Duża wydajność pozwala na niczym niezakłóconą pracę w czasie rzeczywistym.

Czy w mojej okolicy jest światłowód?

Gawex Media sukcesywnie rozbudowuje swoją sieć światłowodową. Każdego dnia przyłączane są nowe lokalizacje oraz modernizowane dotychczasowe instalacje kablowe do technologii światłowodowej.
Skontaktuj się z naszym doradcą w celu uzyskania aktualnych informacji o zasięgu światłowodu.

Zapytaj o szczegóły

Nasi konsultanci pracują pn-pt 9:00 - 18:00.

Zostaw kontakt
zostaw numer telefonu
Zadzwoń

tel. +48 94 71 27 777

Napisz na czacie
uruchom czat