Powiat szczecinecki po raz kolejny w czołówce województwa zachodniopomorskiego!

  • KW
  • 2015-11-09 15:32:44
Powiat szczecinecki po raz kolejny w czołówce województwa zachodniopomorskiego!
  • Foto: TV Gawex

Kończący się powoli rok to idealny moment, aby zerknąć za siebie - co zostało zrobione i jak ocenione zostały wyniki np. samorządów. Jak się okazuje powiat szczecinecki po raz kolejny zagościł w czołówce województwa zachodniopomorskiego, w rankingach, które opublikowało na swoich stronach pismo samorządowe „Wspólnota”.

Powiat Szczecinecki najlepszy w województwie. Czy to dla Pana zaskoczenie?

Starosta Krzysztof Lis: W rankingach tych od dawna jesteśmy oceniani bardzo wysoko. Niedawno opublikowany był także ranking za dwa lata. Teraz za dziesięć. Jeżeli w tak długim okresie Powiat Szczecinecki od wielu lat pomyślnie w nich występuje zwłaszcza w projektach, które poprawiają dostępność do dóbr publicznych dla mieszkańców naszego powiatu, to można się tylko z tego cieszyć. Nie ma się przecież co oszukiwać, że wszystkie te wydane pieniądze, to poprawa życia wszystkich, którzy korzystają z tej nowoczesnej infrastruktury. Nasze działania nastawione są głównie na: służbę zdrowia, edukację, drogi publiczne, pomoc społeczną, osoby niepełnosprawne i usuwanie barier społecznych.

Inwestycje realizuje niemal każdy samorząd. Dlaczego właśnie powiat szczecinecki jest w tej mierze wyjątkowy?

Starosta Krzysztof Lis: Bo od lat faktycznie jesteśmy najlepsi. Nasze inwestycje, to przedsięwzięcia przemyślane i realizowane z tzw.: „głową”. Wynik kolejnego rankingu, w którym Powiat Szczecinecki plasuje się na tak wysokich pozycjach jest dowodem na to, jak ogromny wysiłek wkłada cały nasz zespół na każdym etapie realizacji inwestycji. I nie mam tu na myśli tylko ścisłego grona kierowniczego, ale także pracowników Starostwa oraz przedstawicieli powiatowych jednostek organizacyjnych. Jesteśmy także najlepsi w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na nasze działania, a warto pamiętać, że potrzeba do tego wielu dobrze przygotowanych pracowników. Myślę, że udało się nam stworzyć fantastyczny zespół ludzi, którzy „w mig” chwytają pomysły, a w wielu przypadkach ludzie ci są inicjatorami przedsięwzięć i projektów, na które regularnie pozyskujemy wsparcie finansowe.

To chyba także czas na odrobinę zadowolenia z samego siebie?

Starosta Krzysztof Lis: Nie kryję, że czytanie takich informacji, to także ogromna satysfakcja osobista. To po części także mój osobisty sukces i duma, że po 16. latach pracy i kierowania tak dużym organizmem, jakim jest powiat mogę powiedzieć, że stworzyliśmy drużynę, która jest zwyczajnie świetna w tym, co robi. To także odpowiedź dla „opozycji”, która ciągle szuka jedynie złych stron i stara się pokazać nasz powiat, jako wyjątkowo mocno zadłużony. Trzeba sobie jednak powiedzieć jasno – powiat szczecinecki, pomimo tak wielu inwestycji i tak ogromnych środków, jakie udaje się nam pozyskać ma bezpieczny i stabilny poziom zadłużenia.
- Liczby nie kłamią. Tu nie można dopasować rzeczywistości do własnych potrzeb. Ranking określa jasno kwoty, jak i miejsce, które zajmuje nasz Samorząd. Warto również zaznaczyć, iż znajdują się Samorządy, które bardzo chętnie biorą z nas przykład i korzystają z naszych doświadczeń, realizując projekty i zadania „u siebie”. Często dzwonią do mnie koledzy, którzy proszą o podpowiedź, czy też sugestie w trudnych dla nich tematach.

Czy nagroda dla szczecineckiego „pośredniaka” również byłą dla Pana zaskoczeniem?

Starosta Krzysztof Lis: Oczywiście, że tak. Nie ukrywam jednak, iż spodziewałem się dobrych wyników. Szczecinecki Urząd Pracy sklasyfikowany został na 1. miejscu w województwie zachodniopomorskim i na bardzo wysokim – 28. miejscu w skali kraju za swoją skuteczność i działalność. W ślad za wydanymi środkami i realizacją dużych przedsięwzięć zawsze idzie spadek wskaźnika bezrobocia. Nie jest to jednak rzecz oczywista. W naszym przypadku, to wypracowany latami działań schemat oraz działania, które pozwalają nam patrzeć w przyszłość z wielkim optymizmem.

Powiat szczecinecki inwestuje więc nie tylko w infrastrukturę?

Starosta Krzysztof Lis: Cieszy mnie, że zauważono także nasze wyjątkowe wysiłki także na innych polach niż tylko inwestycje. To prawdziwa duma, iż dostrzeżono nasze wysiłki także z zakresu pomocy społecznej. Realizowany przez nas program zastępczej pieczy rodzinnej jest wzorem do naśladowania. Opieka nad tymi najmłodszymi, dla których powstają kolejne rodzinne domy dziecka, to dla mnie osobiście jeden z priorytetów.
- Na to wszystko nakładają się jeszcze inne przedsięwzięcia, związane z tym, co dzieje się w Powiecie Szczecineckim. Mam tu na myśli choćby funkcjonowanie akurat u nas Lokalnego Punktu Informacji o Funduszach Europejskich. To nie przypadek, iż obsługa powiatów: wałeckiego, świdwińskiego, drawskiego i oczywiście szczecineckiego realizowana jest właśnie przez powiat szczecinecki. Nie od dziś jesteśmy oceniani wysoko przez Samorząd Wojewódzki. Na taką ocenę pracuje się latami. I w tym miejscu każdemu, kto pomógł w osiągnięciu kolejnego sukcesu – serdecznie dziękuję. Zapewniam jednak, że to nie koniec ani inwestycji, ani sukcesów.
- Gwarantuję, iż pomysłów mamy jeszcze bardzo wiele. Jestem przekonany, że uda się nam zrealizować każdy z nich, jeśli tylko nadal będziemy wspólnie stawiać sobie tę przysłowiową „poprzeczkę” bardzo wysoko.

Ze Starostą Krzysztofem Lisem rozmawiał: Marcin Tadzik

Komentarze (1)

Szpagacik 2015-11-09 19:19

To bardzo budujáce ...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: