Porozumienie Samorządowe organizuje turniej charytatywny na rzecz chorej, 4-letniej Karinki

  • KW
  • 2015-11-19 09:39:34
Porozumienie Samorządowe organizuje turniej charytatywny na rzecz chorej, 4-letniej Karinki
  • Foto: TV Gawex

Członkowie Porozumienia Samorządowego Powiatu Szczecineckiego po raz czwarty organizują Turniej Charytatywny w piłce siatkowej. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację 4-letniej Karinki z Bornego Sulinowa. W miniony piątek, 6 listopada odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis oraz rodzice dzieci, na rzecz których Porozumienie Samorządowe zorganizowało już imprezy charytatywne.

Turniej odbędzie się 22 listopada 2015 r. w hali sportowej Szczecineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, mieszczącej się przy ul. Wiatracznej w Szczecinku. Rywalizacja rozpocznie się o godz. 9:00. To już kolejne przedsięwzięcie, organizowane przez Stowarzyszenie, na czele którego od lat stoi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Dochód z organizowanych imprez trafia w całości do rodzin, które w sposób szczególny potrzebują wsparcia. Tym razem jest to młodziutka mieszkanka Bornego Sulinowa Karina - mówi Marcin Tadzik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

Karina ma 4 lata, mieszka z rodzicami i czwórką rodzeństwa w Bornem Sulinowie. Kiedy miała 3 miesiące rozpoznano u niej zespół kociego krzyku (zespół Cri du Chat). Jest to rzadka choroba genetyczna, której charakterystycznym objawem jest płacz, przypominający miauczenie kota (wynik nieprawidłowej budowy krtani). W związku z tym, iż jest to choroba genetyczna nie można jej wyleczyć. Istnieje jednak możliwość złagodzenia jej objawów. Istnieje przekonanie, że najlepsza metodą leczenia tej jednostki chorobowej jest delfinoterapia, niestety nieosiągalna dla większości chorych. Odnotowano wysoką umieralność dzieci z tym schorzeniem w wieku wczesnodziecięcym. W województwie zachodniopomorskim zdiagnozowano tylko 2 przypadki tej choroby, natomiast w całej Polsce około 50. Wraz z zespołem kociego krzyku u Karinki współistnieją inne schorzenia, takie jak wada serca, wada wzroku, problemy z przełykaniem oraz problemy jelitowe, opóźnienie umysłowe. Dziewczynka nie mówi. Podstawowym elementem leczenia jest rehabilitacja, dzięki której chorzy mają szansę dożyć wieku dorosłego. Ponieważ dzieci z tą chorobą są w mniejszym lub większym stopniu upośledzone ruchowo, rehabilitacja polega na nauce podstawowych czynności, takich jak siedzenie, jedzenie, chodzenie.

Karinka jest po operacji serca. Jest pod opieką wielu poradni: poradni rehabilitacyjnej, kardiologicznej, neurologicznej, genetycznej oraz okulistycznej. Dziewczynka jest rehabilitowana w Centrum Diagnostyczno - Rehabilitacyjnym Dzieci i Młodzieży NZOZ w Szczecinku przy wykorzystaniu metody Bobath. Korzystała również z zajęć logopedycznych oraz terapeutycznych, które zabezpieczało Stowarzyszenie „Promyk Nadziei” w Bornem Sulinowie. Niestety rodziców nie jest stać na inne metody leczenia.
Karina potrzebuje ciągłej stymulacji, terapii, rehabilitacji ruchowej ze wskazaniem leczenia metodą Vojty. Potrzebuje wózka inwalidzkiego spacerowego oraz innych form wsparcia.
Dzięki dotychczasowej rehabilitacji Karinka zrobiła ostatnio bardzo duże postępy, jeszcze do zeszłego roku leżąca, teraz porusza się na kolanach oraz wstaje i próbuje chodzić. Sytuacja materialna rodziny jest trudna. Zawodowo pracuje tylko ojciec, mama zajmuje się pięciorgiem dziećmi.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: