Harcerze i uczniowie uczcili 97. rocznicę odzyskania niepodległości

  • KW
  • 2015-11-06 11:40:00
Harcerze i uczniowie uczcili 97. rocznicę odzyskania niepodległości
  • Foto: TV Gawex

Już po raz dziewiąty komenda Hufca ZHP w Szczecinku zorganizowała Rajd Niepodległości, który skierowany jest do harcerzy, do dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej. Jednym z głównych celów tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim poszerzanie wiedzy o historii Polski.

Jest to przede wszystkim ogromny cel historyczny, wyjście harcerzy na przeciw młodzieży niezorganizowanej, nie w mundurach. Rajd dedykowany jest dla dzieci i młodzieży ze szkół z powiatu szczecineckiego. Już dziewiąty raz spotykamy się w tym samym miejscu i wędrujemy w różnych kierunkach miasta -  mówi Zofia Gańska, Komendantka Hufca ZHP w Szczecinku. Udział w rajdzie wzięły m.in. Gimnazjum z Grzmiącej, Gimnazjum nr 2 ze Szczecinka, Szkoła Podstawowa z Mieszałek, Szkoła Podstawowa nr 6 i nr 7 ze Szczecinka. Niestety, z nieznanych przyczyn na miejsce apelu nie dotarło Gimnazjum nr 1 ze Szczecinka. Sędzią głównym tegorocznego rajdu jest Bogdan Bereszyński, prezes szczecineckiego koła PTTK Wiarusy, który od lat wspiera harcerzy w różnego rodzaju przedsięwzięciach, a w przygotowaniach do rajdu niepodległościowego pomógł ustalić ich trasy. My jesteśmy świadomi, że to nie są drużyny harcerskie tylko drużyny złożone z uczniów szkół i nie chcieliśmy komplikować na przykład marszami na azymut, gdyż to wymaga bardzo dobrej orientacji w terenie, umiejętnością posługiwania się busolą, mapą. Trasa dzisiejsza wiedzie więc brzegiem jeziora Trzesiecko. Zaczynamy uroczystą zbiórką pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - informuje Bogdan Bereszyński z PTTK Wiarusy.

Drużyny po uroczystym apelu wyruszyły w trasy. Na trasie znajdują się punkty, na których startujący będą musieli wykazać się podstawową wiedzą o Polsce, jej historii oraz umiejętnością pracy zespołowej. Hasłem przewodnim tegorocznego rajdu są Powstania Polskie pod zaborami, a docelowym punktem dzisiejszego rajdu jest siedziba SAPiKu. 

Zadaniem przedrajdowym dla każdego patrolu było przygotowanie stroju nawiązującego historycznie do czasów Polski pod zaborami, w dowolnej formie, a także przyniesienie zabawek, smyczy, kocy lub karmy dla zwierząt, które później trafią do szczecineckiego schroniska. Współorganizatorem dziewiątego Rajdu Niepodległości jest Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta. 

Relacja ze startu rajdu już dzisiaj (06.11) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: