Stary dworzec PKS już wyburzony

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-11-05 15:32:21
Stary dworzec PKS  już wyburzony
  • Foto: TV Gawex

Kilka dni temu przyszło nam ostatecznie pożegnać się z ważną niegdyś budowlą w centrum naszego miasta. Chodzi o stary dworzec PKS usytuowany przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinku, który przez lata służył pasażerom i podróżnym przybywającym do naszego miasta.

Przypomnijmy, budynek dworca został oddany do użytku w roku 1976. Początkowo plany były ambitne i dworzec miał obsługiwać nawet do 10 tys. pasażerów. Jednak  przewozy autobusowe nie zyskały sobie popularności, kolejne połączenia zawieszano, a sam obiekt popadał w coraz większą ruinę. Ostatecznie latem roku 2014 dworzec przeniesiono na ul. Dworcową,  w pobliże dworca PKP, gdzie podróżni otrzymali trzy zadaszone wiaty.  Nieużywany i niezabezpieczony dworzec stopniowo ulegał zniszczeniu i dewastacji przez odwiedzających go wandali. Najpierw zniknęły wszystkie zadaszenia, barierki i inne metalowe konstrukcje, potem systematycznie wybijano szyby i niszczono ściany. Wszelkie wcześniejsze próby sprzedaży obiektu przez Starostwo Powiatowe, nie powiodły się. Choć przetargi trwały przez dwa lata, a cena parceli  o powierzchni1,1635 ha. wraz z budynkiem osiągnęła pułap 1.500.000 złotych netto to nabywca się nie znalazł. Ostatecznie, w ostatnich dniach budynek zburzono. Obecnie trwają dalsze prace rozbiórkowe i wywóz gruzu. Tak kończy się blisko 40 letnia historia szczecineckiego dworca PKS. Czas pokaże co nowego postanie w tym miejscu.

Czy macie z tym miejscem związane jakieś wspomnienia?

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (5)

Gość 2015-11-06 11:12

fajny artykuł, nawet ulica podana, ale w jakim to mieście to za nic nie dowie się mieszkaniec innego miasta...

Gościu 2015-11-06 20:37

No jak byś uważnie poczytał matole to w nagłówku jest. Czytaj ze zrozumieniem

KazmSar 2015-11-07 22:57

Nie, no jasne! Pamiętaj REDAKCJO! Za każdym razem tworząc artykuł, pisz, najlepiej drukowanymi literami, że akcja dzieje się w SZCZECINKU, bo jeszcze taki gość jak powyżej gotowy pomyśleć, że akcja dzieje się w jakimś Pcimiu Dolnym w Małopolsce.

Adam 2015-11-08 07:52

Do Gość - Przecież nad zdjęciem pisze, że w Szczecinku przy ulicy Kaszubskiej

Cezary 2015-11-09 11:25

"dworzec przeniesiono na ul. Dworcową, w pobliże dworca PKP, gdzie podróżni otrzymali trzy zadaszone wiaty." - ładnie napisane, choć w rzeczywistości oznacza to, że w Szczecinku, obecnie nie ma dworca PKS. Ale skoro podróżni otrzymali trzy zadaszone wiaty bez bocznych ścianek to spoko, wszystko ok.... jeszcze tylko neon tam ustawić z napisem PKS i będzie git.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: