SIS Terra ponownie o odpadach, które trafiają do Szczecinka

  • KW
  • 2015-11-04 14:51:40
SIS Terra ponownie o odpadach, które trafiają do Szczecinka
  • Foto: TV Gawex

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra ze Szczecinka zorganizowało dzisiaj (04.11) konferencję prasową, której przedmiotem po raz kolejny był temat przywożenia na teren zakładu Kronospan w Szczecinku odpadów w postaci drewna poużytkowego.

Do naszego miasta przyjechało już ponad 10 tysięcy ton odpadów z Berlina. Jadą następne, do końca grudnia br. wjedzie kolejnych 20 tysięcy ton odpadów z Norwegii, a w kolejce do wydania decyzji jest osiem kolejny wniosków -   tymi słowami dzisiejszą konferencję rozpoczęła prowadząca Joanna Pawłowicz, prezes SIS Terra. Przypomnijmy, we wrześniu br. marszałek województwa wydał decyzję, która pozwoliła firmie Kronospan na przywożenie i przetwarzanie około 540 tys. ton poużytkowych odpadów drzewnych rocznie.

Podobna konferencja prasowa, w tej samej sprawie zorganizowana przez SIS Terra odbyła się już na początku października br. O szczegółach tej sprawy pisaliśmy w artykule: SIS Terra o odpadach, które przyjadą do Szczecinka.

Dzisiejsze spotkanie z lokalnymi mediami także dotyczyło przeforsowania pomysłu przywożenia na teren Szczecinka poużytkowych odpadów drzewnych i zamiaru wystosowywania przez członków stowarzyszenia kolejnych pism do urzędów i instytucji, mogących temu przeciwdziałać. SIS Terra zapewnia, że chce zrobić wszystko, aby uniemożliwić dalsze wydawane zgody na przywożenie poużytkowych odpadów drzewnych do Szczecinka.

Członkowie SIS Terra obawiają się, że do Kronospanu mogą trafiać odpady o nieznanym składzie, a co za tym idzie, mogą zawierać dużą ilość niebezpiecznych związków. Obawiają się o dalszy sposób ich przetwarzania przez producenta, a przede wszystkim o to, czy nie zostaną spalone i "trafią kominami prosto w nasze powietrze".

Na te zarzuty firma Kronospan odpowiedziała w oficjalnym komunikacie, w którym zaznacza że stosuje tylko bezpieczne odpady drzewne, a poprzez recykling drewna poużytkowego chroni tradycyjne źródła drewna - lasy. Kronospan przypomina, też że chce działać zgodnie z zaleceniami Komisji UE i podobnie jak w innych krajach rozwijać rynki surowców wtórnych. Pełne stanowisko producenta prezentowaliśmy w artykule Kronospan odpowiada: Rzekome ''toksyczne odpady'' to trociny i deski - realizujemy proekologiczny projekt UE.

W środowej konferencji udział wzięli, oprócz członków Terry, Marcin Weksej, przedstawiciel SIS Terra w kontaktach z Ministerstwem Środowiska i Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, były Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Teodor Werbowski oraz radny Rady Miasta Szczecinek Andrzej Grobelny. Zwróciliśmy się z pytaniem do odpowiedniego urzędu, oto  kto będzie kontrolował to, co przyjeżdża na teren Szczecinka. Otrzymaliśmy odpowiedź, że firma Kronospan. Jeżeli ta firma ma kontrolować odpady, które do nas przyjeżdżają to ja czuję się zagrożony - usłyszeliśmy od Jacka Pawłowicza.

Natomiast Teodor Werbowski uważa, że sprowadzanie odpadów drewna poużytkowego i ich energetyczne przetwarzanie stanie się jednym z głównych źródeł dochodów firmy Kronospan, na co wskazują ilości sprowadzanych odpadów i przygotowania do tego. Widać, że Państwo Polskie straciło kontrolę nad tym, co dzieje się w województwie zachodniopomorskim, w szczególności w zakresie odpadów. Rodzi to pytanie, czy monitorowane przez nas od lat fakty nie są przypadkiem elementem polityki depopulacji, a więc pewnego zobowiązania, że ludność Polski zostanie ograniczona na potrzeby naszej ziemi - mówił Teodor Werbowski. Jesteśmy tym wszystkim zaniepokojeni i zdeterminowani do tego, aby postawić temu tamę - dodał.

Na konferencji stowarzyszenie SIS Terra zaprezentowało slajdy, z tematami poruszanymi na konferencji oraz krótki film wykonany z powietrza, za pomocą drona. Film przedstawiał tereny firmy Kronospan. To jest hałda, a tu jest ulica Leśna i teren zasypywany. Widzimy ciężarówkę, która zasypuje teren przy ulicy Leśnej. Natomiast patrząc na hałdę, stoi przy niej kolejny samochód ciężarowy, który jest w tym samym czasie załadowywany materiałem z hałdy. Jedna ciężarówka rusza, druga wraca po kolejny surowiec z hałdy - relacjonował prezentowany film Jacek Pawłowicz, członek SIS Terra.

Jak zapewniają organizatorzy materiał filmowy pochodzi z kwietnia br. Stowarzyszenie postanowiło w tej sprawie wystosować pismo do firmy Kronospan z pytaniem czy to prawda, że hałda jest rozsypywana w okolicy ulicy Leśnej. Otrzymaliśmy odpowiedź, że zawartość hałdy mieszczącej się na terenie Kronospan Szczecinek nie jest wykorzystywana do zasypywania żadnych terenów - mówił Jacek Pawłowicz. Jednak członkowie Stowarzyszenia SISI Terra nie są usatysfakcjonowani ta odpowiedzią. Mieszkańcy Szczecinka nie są ciemną masą, która przyjmie wszystkie gnioty informacyjne docierające do nas. Tak dalej być nie może. My nie jesteśmy za zamknięciem zakładu, tylko uważamy, że zakład w Szczecinku powinien funkcjonować tak samo jak np. w Austrii. Polacy nie są obywatelami drugiej kategorii - podsumował.

Poniżej slajd przedstawiony podczas dzisiejszej konferencji.

SIS Terra ponownie o odpadach, które trafiają do Szczecinka

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: