Spada bezrobocie, także w powiecie szczecineckim

  • KW
  • 2015-11-04 13:14:29
Spada bezrobocie, także w powiecie szczecineckim
  • Foto: TV Gawex

Rok 2015 jest dla Szczecinka i powiatu szczecineckiego bardzo dobry pod względem spadku bezrobocia. Analiza podstawowych danych, gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny na poziomie lokalnym i regionalnym pozwala zauważyć pozytywne zmiany na naszym rynku pracy.

Statystyki bezrobocia rejestrowanego wskazują, że na koniec października 2015 roku liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim znacznie spadła. Według Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku powodem tego jest rozwój gospodarczy. Powstaje coraz więcej miejsc pracy, a w związku z tym więcej ludzi znajduje zatrudnienie. Niewątpliwie też, na spadek bezrobocia mają wpływ wyjazdy za granicę. Wszystko razem powoduje, że bezrobotnych jest coraz mniej - mówi Wiesław Kosmala, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku. Przykładowo, dziewięć lat temu, w roku 2006 na koniec października było ponad 8 tysięcy osób bezrobotnych. Dzisiaj (koniec października 2015) jest to 5355 osób. W ubiegłym roku osób bezrobotnych było o ponad 700 więcej niż jest teraz. Uważam, że naszym powiecie wszystko zmierza w dobrym kierunku - informuje W. Kosmala.

Niedługo w Szczecinku ruszy fabryka mebli tapicerowanych, dzięki której kolejne 40 osób z naszego miasta będzie mogło znaleźć zatrudnienie. Pisaliśmy o tym w artykule: Coraz bliżej powstania fabryki mebli tapicerowanych w Szczecinku. Inwestor spotkał się z władzami miasta.Takich przedsięwzięć, oferujących pracę w naszym mieście będzie więcej. Coraz częściej zdarzają się przypadki, że przedsiębiorcy z innych regionów Polski są zainteresowani inwestowaniem w Szczecinku, co przełoży się na pewno na wzrost zatrudnienia, a także na zarobki. Potencjalni pracodawcy, także ci ze Szczecinka, chcąc mieć dobrych pracowników, będą musieli oferować coraz większe płace. I to jest w tej chwili najbardziej istotne dla osób poszukujących pracy - informuje dyrektor PUP.

Form aktywizowania bezrobotnych jest sporo, jednak wszystko jest określone konkretnymi przepisami. Co roku Powiatowy Urząd Pracy kieruje chętnych na staże, prace interwencyjne, a także oferuje dotacje na własną działalność gospodarczą. W tym roku na te formy wsparcia Urząd Pracy w Szczecinku przeznaczył 15 milionów złotych. 

Komentarze (3)

bezrobotny 2015-11-04 14:33

Bezrobocie spada ponieważ bezrobotni emigrują za granicę i robią statystyki dla Urzędu Pracy i PO.

mark twain 2015-11-04 15:57

Są trzy rodza­je kłam­stw: kłam­stwa, bez­czel­ne kłam­stwa i statystyki.

jerzy 2015-11-05 12:17

to fakt spada . Duża grupa młodych ludzi wyjechała do Angli

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: