Miesiąc filmowy w Staszicu - ciekawy projekt w Połczynie-Zdroju

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-11-03 12:37:16
Miesiąc filmowy w Staszicu - ciekawy projekt w Połczynie-Zdroju
  • Foto: pracownia filmowa

Październik w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju był czasem wyjątkowym. Poświęcony został X Muzie i wszystkiemu, co z nią związane. Motywem przewodnim była MIŁOŚĆ. W tym niezwykle interesującym filmowym przedsięwzięciu brali udział uczniowie „Staszica”, a także grupy uczniów i nauczycieli z okolicznych szkół.

Temat miłości został wybrany nieprzypadkowo. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju jest jedną z 200 szkół w Polsce, które przyłączyły się do akcji „Nienawiść. Jestem przeciw”. Tematyka Miesiąca Filmowego powiązana była więc z innymi działaniami przeciwko nienawiści prowadzonymi na terenie szkoły. Wydarzeniem inaugurującym Miesiąc Filmowy był Warsztat Lidera Filmoteki Szkolnej, na który zostali zaproszeni nauczyciele i uczniowie ze szkół powiatu świdwińskiego. Liderka Filmoteki Szkolnej – Kinga Dolatowska poprowadziła zajęcia praktyczne dotyczące technik animacji wymagające aktywnej, grupowej i indywidualnej pracy wszystkich uczestników. A tych nie zabrakło! W Warsztacie uczestniczyło ponad 20 uczniów i 4 nauczycieli ze szkół w Bierzwnicy, Świdwinie, Rąbinie, Połczynie-Zdroju. Pomocą w organizacji służyli uczniowie zaangażowani w działalność szkolnego koła filmowego (Warsztat Filmowy „STACH”). Warsztat zorganizowany został we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Carpe Diem” ze Świdwina. Animacje powstawały w oparciu o wierszyki dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Większość uczestników po raz pierwszy spotkała się z taką formą filmową i po raz pierwszy uczyła się techniki animacji poklatkowej. Ta metoda animacji polega na wykonaniu bardzo wielu zdjęć, które przy użyciu programu do montażu filmowego zostają wprawione w ruch. Grupy samodzielnie dobierały materiały plastyczne, które stanowiły elementy scenografii, a czasem i obrazowały świat przedstawiony w filmie. Zasada była jedna, należało wybrać utwór poetycki i zobrazować go w zaskakujący sposób, używając tylko i wyłącznie aparatu fotograficznego. Zmagania filmowe na planie zdjęciowym trwały ponad 6 godzin. Efekty pracy można było obejrzeć jeszcze tego samego dnia na pokazie w Pracowni Filmoteki Szkolnej oraz podczas podsumowania konkursu filmowego „Na zdrowie!”, zorganizowanego w ramach kampanii „Równe szanse w zdrowiu w Powiecie Świdwińskim - program profilaktyki i promocji zdrowia”.

Niewątpliwym zaskoczeniem okazał się III Turniej Wiedzy o Filmie, na który zgłosiło się ponad 50 chętnych. Z racji tak niebywałego zainteresowania udziałem w Turnieju, organizatorki - Justyna Zalewska, Katarzyna Połońska, Kinga Dolatowska,  przeprowadziły go w sali kina Goplana w Połczynie-Zdroju. Do udziału w Turnieju uczniowie przygotowywali się przez dwa tygodnie. Niezbędnym narzędziem okazał się panel Filmoteki Szkolnej oraz filmoteka Narodowego Instytutu Audiowizualnego, skąd wybrane filmy zostały legalnie udostępnione uczniom. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z polską kinematografią i praktycznie bezbłędnie odpowiadali na trudne pytania. Wśród laureatów znaleźli się: Wojtek Wysoczański, Natalia Michaliszyn, Paulina Wiater, Aneta Paradnia, Agata Siwka, Ola Zaborowska, Diana Kozłowska i Karolina Feszter. Nagrodami były filmy nagrodzone na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz filmy i gadżety z Filmoteki Szkolnej.

Tradycją już stał się III Międzyszkolny Konkurs na Plakat Filmowy. Wyróżnionych zostało trzynaście prac wykonanych na naprawdę wysokim poziomie graficznym i estetycznym. Wszystkie plakaty można oglądać w holu kina Goplana do 6 listopada. Najciekawszą propozycją był plakat autorstwa Marty Blek z Gimnazjum nr 1 w Świdwinie, II miejsce należało do Katarzyny Woźniak z LO im. Dubois w Koszalinie, Blanki Chmielewskiej z Gimnazjum w Połczynie-Zdroju oraz do Józefa Rumiancewa z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rzepczynie. III miejsce przypadło Sandrze Dalibor i Monice Stępniewskiej z ZSP w Połczynie-Zdroju. Wyróżnione zostały prace Wojciecha Fiedorowicza, Karola Adrzejaka, Wiktorii Krawiec, Marcina Pytela, Piotra Czarnasa i Mateusza Ślósarskiego, Pauliny Wiater. Warto dodać, że do Konkursu przystąpiły różne szkoły: Gimnazjum w Połczynie-Zdroju, Gimnazjum nr 1 w Świdwinie, LO im. Dubois w Koszalinie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rzepczynie, Prywatne Centrum Edukacyjne „Szkoły Sukces” w Białogardzie i Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju.

Patronat nad Miesiącem Filmowym objęła Akademia Dokumentalna, która już od dwóch lat dostarcza organizatorom materiały informacyjne o filmach, plakaty, foldery i kopie filmowe legalnie odtwarzane na wielkoformatowym ekranie kinowym. Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Jej misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, a także udostępnienie mu wiadomości i narzędzi do analizy ukazanych w nim problemów i zjawisk. Program realizowany jest  w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych. Akademia Dokumentalna wybiera filmy, które wzbogacają wiedzę młodych ludzi z zakresu zagadnień społecznych, ekologicznych, politycznych i kulturalnych, ale też uczą przyjmowania postaw i formułowania własnych opinii. Znaczna część tematów wpisuje się także w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. W tym roku uczniowie i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego zostali zaproszeni na pokaz filmu dokumentalnego „Yes Mani idą na rewolucję” reż. Andy Bilchbaum, Mike Bonanno, Laura Nix. Film ten został wybrany specjalnie dla uczniów ze szkół w regionie (Kołobrzeg, Świdwin, Białogard, Połczyn-Zdrój) z bogatej oferty jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Docs Against Gravity Film Festival, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Po projekcji odbyła się dyskusja poprowadzona przez Liderkę Filmoteki Szkolnej, na temat: „Dlaczego warto się buntować?”

Miesiąc Filmowy wspiera także Centrum Edukacji Obywatelskiej, które na bieżąco informowało o wydarzeniach z nim związanych. Przed uczniami jeszcze nocna gra filmowa na terenie szkoły i III Szkolna Noc Filmowa.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: