Ratownicy TADMEDu ćwiczyli z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)

  • KW
  • 2015-10-30 09:20:37
Ratownicy TADMEDu ćwiczyli z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)
  • Foto: TV Gawex

W miniony weekend (24 października) grupa ratowników medycznych, należących do Stowarzyszenia Ochotniczej Grupy Ratowniczej TADMED ze Szczecinka, uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa w Darłowie.

Szczecineckie Stowarzyszenie OGR TADMED to młoda grupa działająca na terenie Szczecinka od niecałych 2 lat i jest jedyną w naszym powiecie grupą paramedyczną, posiadającą 18 ratowników po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. To dopiero początki, przed nami lata pracy i zdobywania doświadczeń ale wierzymy, że cele, jakie sobie założyliśmy wykonamy do końca, a zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się nie tylko podczas akcji ratunkowych lecz także w codziennym życiu - mówi Tadeusz Tośko, Prezes Stowarzyszenia TADMED. Stowarzyszenie oprócz tego, że ma charakter ratowniczy, posiada także sekcję ratowniczo-poszukiwawczą. Sekcja ta zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych, a także zabezpieczeniem medycznym przewodników, osób biorących udział w poszukiwaniach i samych zaginionych. Razem z Zachodniopomorskimi Psami Ratowniczymi OSP Wołczkowo, OSP Gryf Szczecin i Grupą Ratownictwa PCK Koszalin TADMED stanowi Wojewódzki Zespół Poszukiwawczy na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Staramy się, aby ratownicy naszego stowarzyszenia mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy różnych jednostek i organizacji ratowniczych. Każde spotkania, ćwiczenia, szkolenia przynoszą nam nowe doświadczenia i mogą okazać się przydatne w różnych warunkach. Nigdy nie wiadomo, gdzie dana akcja może być prowadzona i jaka wiedza będzie nam potrzebna - zaznacza Tadeusz Tośko. W minioną sobotę, 24 października grupa szczecineckich ratowników udała się do Darłowa na pierwsze spotkanie z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) jest jednostką państwową, która została powołana do życia w dniu 1 stycznia 2002 roku. Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego. Jednodniowe ćwiczenia nad morzem przeprowadzili ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z Darłowa oraz z Gdyni. Miały one na celu zapoznanie ratowników z działaniami podejmowanymi przez jednostkę SAR oraz przygotowanie grupy do wspólnych działań ratowniczych w przypadku zadysponowania przez inne jednostki. Uczestnicy ćwiczeń mieli okazję między innymi zapoznać się ze sprzętem, posłuchać jak wygląda praca SAR podczas akcji i na morzu, a podczas krótkiego rejsu zaprezentowano uczestnikom ćwiczeń sprzęt, tłumacząc jak on działa i do czego jest potrzebny.

Jak mówi Prezes Stowarzyszenia TADMED, to dopiero początek szkoleń i ćwiczeń z ratownikami SAR. W okresie zimowym planujemy kolejne, wspólne spotkanie członków TADMEu z ratownikami SAR z Darłowa oraz z ratownikami WOPR także z Darłowa. Będą to manewry zimowe, więc ratownicy szczecineckiego stowarzyszenia będą mieli okazję sprawdzić się w pracy, w cięższych warunkach pogodowych - informuje T. Tośko.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: