Święta Rodzina w sztuce ludowej. Nowa wystawa w szczecineckim muzeum

  • KW
  • 2015-10-28 13:51:38
Święta Rodzina w sztuce ludowej. Nowa wystawa w szczecineckim muzeum
  • Foto: TV Gawex

Wczoraj (27.10)w szczecineckim muzeum odbył się wyjątkowy wernisaż, którego motywem przewodnim była Święta Rodzina. Jest to kolejne wydarzenie w ramach V Dni Kultury Chrześcijańskiej, które naszym mieście trwają przez cały październik.

Wszystkie dzieła prezentowane w szczecineckim muzeum zostały wypożyczone w celu utworzenia ekspozycji przedstawiającej właśnie Świętą Rodzinę, a wszystko za sprawą hasła przewodniego, jakie przyświeca w tym roku obchodom V Dni Kultury Chrześcijańskiej. Szczecineckie Muzeum każdego roku włącza się w obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku wybraliśmy sztukę ludową autorów pochodzących z terenu Pomorza, między innymi Jana Kowalczyka z Koszalina, Norberta Glińskiego, czy Józefa Walczaka -  mówi Jadwiga Kowalczyk-Kontowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Odwiedzający wystawę mogli obejrzeć różnego rodzaju rzeźby, figurki gliniane, obrazy malowane farbą oraz figury rzeźbione w drewnie. Wszystkie dzieła przedstawiały Świętą Rodzinę. Jak zaznacza kustosz muzeum, bardzo ciekawą pracą, wartą obejrzenia jest litografia pochodząca z II poł. XIX wieku wyobrażająca Świętego Józefa z Jezusem. Jest to coś innego niż typowe prezentacje Świętej Rodziny, a szczególnie forma - podmalowanie akwarelą i uzupełnienie tego aplikacjami nawiązującymi do kultu ludowego -  zaznacza Jadwiga Kowalczyk-Kontowska.

Wernisaż zaszczycił również jeden z twórców obrazu rzeźbionego w drewnie, Stanisław Graczyk, który swoją pasję rozwija już od wielu lat. Jak sam przyznaje to bardzo długa i żmudna praca, ale jemu to nie przeszkadza, gdyż pozwala mu ona odciąć się od całego zgiełku i najzwyczajniej w świecie zrelaksować. Przez całe życie miałem do czynienia ze sztuką. Jednak najbardziej ukochałem sobie drewno. Czasami robiłem dwa-trzy obrazy w jednym czasie. Praca nad nimi trwała około trzech miesięcy - opowiada Stanisław Graczyk, który wykonał w swoim życiu ponad 200 obrazów i rzeźb. 

Wszyscy, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w wernisażu mogą obejrzeć wystawę w dni urzędowania Muzeum Regionalnego aż do 6 grudnia. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: