Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna zajmie się prowadzeniem RCEEiRJ

  • KW
  • 2015-10-27 12:46:44
Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna zajmie się prowadzeniem RCEEiRJ
  • Foto: TV Gawex

Oficjalne otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior przewidziane jest na początek 2016 roku i już teraz wiadomo, że do jego zarządzania zostanie powołana specjalna jednostka. Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Powiatu przyjęty został projekt uchwały dotyczący powołania nowej Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej.

Będzie to jednostka oświatowa, placówka wychowania pozaszkolnego. Jednostka prawnie zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku z własnym statutem, strukturą organizacyjną i własnym budżetem. Do końca tego roku, jeśli Rada Powiatu Szczecineckiego przyjmie ten projekt uchwały, będziemy chcieli powołać pełnomocnika, który będzie przygotowywał uruchomienie tej instytucji - mówi nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Zarząd Powiatu zakłada więc, że od 1 stycznia 2016 roku zostaną powierzone wybranej osobie obowiązki do prowadzenia tego podmiotu. Powierzenie obowiązków może być na okres sześciu miesięcy, zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty, a później i tak odbędzie się konkurs na szefa tej jednostki - zaznacza starosta.

W związku z powołaniem nowej jednostki powraca po raz kolejny temat SzLOTu, który jeszcze podczas budowy centrum miał prowadzić nowo powstałe Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Ostatecznie jednak zostały podjęte inne decyzje. Ze strony Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa padła więc propozycja, aby zajęcia Academii Nautica, które do tej pory prowadzone są przy Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej zostały przeniesione pod skrzydła RCEEiRJ. Regionalne Centrum prowadziło będzie zajęcia pozaszkolne, które aktualnie i od kilku lat prowadzone są przez SzLOT i Academię Nautica. Chcemy, aby te zajęcia od 1 stycznia były prowadzone już przez nową jednostkę - informuje Krzysztof Lis. Powstaje zatem zasadnicze pytanie, czym w przyszłości miałaby się zajmować Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna? SzLOT w zakresie zadań powiatu póki co jest operatorem przede wszystkim zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach Academii Nautica oraz zadań miasta, takich jak np. nadzór nad wyciągiem. Powiat rocznie płaci składki na stowarzyszenie, jakim jest SzLOT, 30 tysięcy złotych i jak zaznacza starosta, powiat szczecinecki nie chce się wycofywać ze SzLOTu nawet gdy nie będzie on już prowadził zajęć w ramach Academii. Academia Nautica to wycinek tego, czym teraz SzLOT się zajmuje. Ważnym jest jak miasto Szczecinek podejdzie do funkcjonowania tej jednostki w roku 2016. Ja widzę potrzebę dalszego funkcjonowania SzLOTu, jednak w troszkę innej formie. Powinni oni w znacznej mierze zająć się promowaniem i budowaniem produktu turystycznego - podsumowuje Starosta Szczecinecki.

W Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku ma powstać 21 miejsc pracy. Oprócz wspomnianych zajęć pozaszkolnych, w budynku będzie baza hotelowa na około 50 miejsc, a także 10 sal i pracowni dydaktycznych, sala audytoryjna posiadająca 27 miejsc oraz 2 pracownie odnawialnych źródeł energii, a także 2 pracownie ogólne i wiele innych atrakcji. Powiat liczy na to, że dofinansowanie dla centrum ze strony powiatu będzie wynosiło nie więcej niż 25%, z kolei resztę środków uda się  wypracować lub pozyskać z różnego rodzaju programów dofinansowujących działalność ekologiczną.

Komentarze (1)

olo 2015-10-27 15:27

SZLOT DO OSIR -u albo rozwiązać jak jest niepotrzebny a promować miasto będzie SAPIK bo nawet ma to w nazwie A tak w ogóle to mam wrażenie że to całe RCEEiRJ to kolejna zabawka naszych włodarzy tylko tym razem ze starostwa bo miasto ma już swój zameczek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: