Rozpoczęto prace archeologiczne na Marientronie

  • KW
  • 2015-10-19 11:59:59
Rozpoczęto prace archeologiczne na Marientronie
  • Foto: TV Gawex

30 czerwca 2015 roku na wzgórzu Marientron pracowała grupa archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadziła nieinwazyjne badania. Wyniki tych badań poznaliśmy na początku sierpnia, a dzisiaj (19.10) archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe na wzgórzu.

Na szczycie tego wzgórza znajdował się, ufundowany w połowie XIV w., klasztor Augustianów. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo - według badań archeologicznych wcześniej znajdowało się tu słowiańskie grodzisko z miejscem pogańskiego kultu. Klasztor pustelników miał tu swoją siedzibę do połowy XVI w.  W czasie zarazy jaka panowała w roku 1361 w klasztorze schronienie znalazła księżna Elżbieta - córka Kazimierza Wielkiego. Niestety nie uchroniło to księżnej przed śmiercią. W trakcie reformacji mieszkańcy Neustettin przeszli na luteranizm i po zburzeniu klasztornych murów, prawdopodobnie z tego materiału zbudowali przykościelną wieżę w centrum miasta. Ze względu na wartość historyczną miejsce to jest bardzo interesujące dla badaczy. Prace archeologiczne prowadzono tam już dwukrotnie. Na początku i w latach 60. XX w.

W tym roku po raz kolejny podjęto się badań. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii udało się namierzyć wszystkie relikty architektury. Okazało się, że cały szczyt wzgórza otoczony był murem, do którego od strony wewnętrznej dostawione były domki zakonników-eremitów. Centralne zaś miejsce zajmował kościół - tak brzmiał wynik przeprowadzonych w czerwcu badań. Prace na wzgórzu Marientron rozpoczęły się w poniedziałek (19.10) i potrwają tydzień. Jak powiedział nam Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku, tak naprawdę nie wiemy co tam znajdziemy i czy w ogóle cokolwiek znajdziemy. Musimy teraz cierpliwie czekać na zakończenie prac wykopaliskowych.

Poniżej prezentujemy zdjęcie, które przedstawia rekonstrukcję zabudowy klasztornej na wzgórzu Marientron.

Rozpoczęto prace archeologiczne na Marientronie

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: