Inwestycje drogowe powiatu szczecineckiego 2015/2016

  • KW
  • 2015-10-13 10:47:32
Inwestycje drogowe powiatu szczecineckiego 2015/2016
  • Foto: www.powiat.szczecinek.pl

Dobiega końca rok 2015, przed nami kolejny 2016. Starostwo Powiatowe w Szczecinku jest na etapie kończenia pewnych inwestycji drogowych, a także przed kolejnymi, istotnymi dla mieszkańców naszego powiatu.

Jesteśmy właśnie po przeprowadzonych procedurach przetargowych i duże zadanie, które udało nam się wpisać do realizacji przy współfinansowaniu w ramach tzw. ''schetynówek'', to przebudowa ulicy Wojska Polskiego w Bornem Sulinowie - mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Przebudowa tej ulicy była na liście rezerwowej, jednak po uzyskaniu dotacji w wysokości 1 410 000 złotych rozpoczęto realizację tego zadania. Firma Skanska, która realizuje to zadanie, już jest na placu budowy. Wartość całej inwestycji w Bornem Sulinowie to koszt 3 800 000 złotych, w tym 1 mln 410 tys. złotych pochodzi z Urzędu Wojewódzkiego, 1 mln 150 tys. - w partnerstwie z gminą Borne Sulinowo i pozostałe środki z budżetu powiatu szczecineckiego. 

W zakresie prac planowane jest m.in.: położenie nowej nawierzchni asfaltowej wraz z oznakowaniem poziomym i pionowym na odcinku od alei Niepodległości do Orła Białego, czyli nieco ponad 1,5 km długości. Nowego wyglądu nabiorą najważniejsze skrzyżowania, które, poza korektami wjazdów, wyposażone zostaną także w wysepki przy przejściach dla pieszych. Drogowcy przebudują także m.in.: skrzyżowanie, będące wyjazdem w kierunku Nadarzyc, a także ostry wjazd w Aleję Niepodległości. Przewidziano także budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego z Orła Białego. Całości dopełni wykonana na nowo kanalizacja deszczowa z nowymi włazami kanałowymi, asfaltowa ścieżka rowerowa oraz nowe chodniki i zatoka autobusowa. Prace zakończyć się powinny do 30 listopada.

W minionym tygodniu przekazano także plac budowy na Świątkach. Jest to tak zwany trzeci etap budowy: od ulicy Wilczkowskiej do pętli autobusowej. Wartość tego zadania po przetargu to 520 tysięcy złotych - mówi Krzysztof Lis. Ta inwestycja zostanie dofinansowana m.in. z rezerwy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju 280 tys. złotych, około 100 tys. złotych ze środków finansowych Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz z budżetów miasta Szczecinek i powiatu szczecineckiego. To bardzo ważne zadanie, które pozwoli w przyszłości znacznie łatwiej dojechać do kompleksu szkoleniowo-piłkarskiego - zaznacza Krzysztof Lis.

Kolejnym ważnym zadaniem na rok 2015 to przebudowa mostu w gminie Barwice, między miejscowościami Białowąs a Sulikowo. Wartość tego przedsięwzięcia to około 480 tysięcy złotych, ale całkowita wartość tego zadania wynosi 1 mln 200 tys. złotych. Za prawie 800 tysięcy złotych przy tym zadaniu wykonujemy nakładki bitumiczne na drogach powiatowych w najgorszych miejscach gmin powiatu szczecineckiego i tych zadań jest 11 - informuje Starosta Powiatu Szczecineckiego. Zakończenie tych zadań przewiduje się na grudzień 2015.

Jakie plany na przyszły rok? Do 30 października starostwo musi złożyć wnioski finansowe do wojewody w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. ''schetynówki''). Szczecineckie starostwo będzie starało się w ramach tych ''schetynówek'' przebudować drogę biegnącą na trasie Stare Wierzchowo - Drężno, gdzie już przygotowana jest dokumentacja techniczna oraz przebudować dwa mosty. Wartość pierwszego zadania wynosi około 890 tys. zł. W ocenie wniosku partnerstwo z innymi jednostkami jest promowane, więc my porozumieliśmy się z wójtem gminy Szczecinek. Gmina dołoży 100 tysięcy złotych do inwestycji - mówi Starosta Szczecinecki. Druga inwestycja w ramach ''schetynówek'' to przebudowa dwóch mostów na drodze powiatowej, która biegnie od Trzesieki do Mosiny. Wartość tej inwestycji to 2,5 mln złotych. Będziemy tu mieli także partnerstwo gminy Szczecinek na kwotę 200 tysięcy złotych, a 50% możemy uzyskać z Ministerstwa Infrastruktury. Chcemy, aby te zadania były realizowane przy wsparciu środków zewnętrznych - zaznacza starosta.

Trzecie zadanie, które starostwo chciałoby zrealizować, to pierwszy i drugi etap przebudowy ulicy Staszica do ulicy Wilczkowskiej, która w tym roku zostanie przebudowana. W tych pracach zawarłaby się przebudowa wzniesienia - obniżenie go o 1,5 metra. Kiedyś miasto Szczecinek przygotowało dokumentację techniczną, która została nam przekazana - mówi nasz rozmówca. Koszt dwóch etapów to 1 mln 800 tys. złotych. Dodatkowo w roku 2016 powiat przeznaczy część pieniędzy z budżetu na nakładki bitumiczne. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: