Jedna z baz amerykańskiego sprzętu wojskowego powstanie w Drawsku Pomorskim

  • KW
  • 2015-10-09 10:10:02
Jedna z baz amerykańskiego sprzętu wojskowego powstanie w Drawsku Pomorskim
  • Foto: Fot. Pfc. Paige Pendleton, 1st BCT Public Affairs, 1st Cav. Div./US Army.

Jedna z pięciu baz amerykańskiego sprzętu wojskowego powstanie w Drawsku Pomorskim. To już pewne - Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie poinformowało o zawarciu porozumienia z Amerykanami. W tym porozumieniu określono lokalizacje planowanych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego w Polsce.

Łask, Drawsko Pomorskie, Skwierzyna, Ciechanów i Choszczno – w tych miastach zlokalizowane zostaną bazy amerykańskiego sprzętu, który pojawi się w Polsce. Magazyny mają powstać do połowy przyszłego roku, a sfinansują je Polacy i Amerykanie.

Zawarty dokument ma charakter wykonawczy w stosunku do Umowy o statusie sił zbrojnych USA na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (SOFA). Jego celem jest udostępnienie siłom amerykańskim uzgodnionych obiektów i terenów służących realizacji wspólnych celów obronnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Polska stała się jednym z beneficjentów amerykańskiej Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę w Warszawie, w ubiegłym roku. Porozumienie umożliwia stronie amerykańskiej wydatkowanie z własnego budżetu środków na rozwój niezbędnej infrastruktury, umożliwiającej obecność sił zbrojnych USA na terenie Polski. Może ona przybrać postać rozlokowania żołnierzy oraz składowania mienia, sprzętu, zaopatrzenia oraz materiałów.
 
Porozumienie otwiera m.in. drogę do stworzenia baz sprzętu amerykańskiego na terenie naszego kraju, tym samym do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie. Jest to kontynuacja dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej między obydwoma krajami w ostatnich latach. Przykładem tego są realizowane przedsięwzięcia szkoleniowe w ramach Aviation Detachment, Heavy Detachment, czy rotacyjna obecność baterii rakiet Patriot na terenie Polski.   

info: MON, płk Jacek Sońta

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: