Absolwent szczecineckiej Szkoły Muzycznej, Piotr Nowak, w II etapie konkursu chopinowskiego

  • KW
  • 2015-10-08 10:41:20
Absolwent szczecineckiej Szkoły Muzycznej, Piotr Nowak, w II etapie konkursu chopinowskiego
  • Foto: Grzegorz Śledź/PR2, www.polskieradio.pl

Piotr Nowak, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Szczecinku, bierze udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Udało mu się przejść do II etapu i jutro (09.10) zaprezentuje się po raz kolejny przed jury konkursu.

Konkurs chopinowski zrodził się z potrzeby podtrzymania znajomości muzyki Fryderyka Chopina oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie. Dziś, kiedy Konkurs organizowany jest z olbrzymim rozmachem, przyciągając największe talenty pianistyczne ze wszystkich krajów świata, a sama Chopinowska twórczość cieszy się taką popularnością i uznaniem, jakie nie są dane niemal żadnemu innemu kompozytorowi, trudno uwierzyć w to, że po I wojnie światowej, zaledwie około 90 lat temu, dzieła Chopina grywane były coraz rzadziej, a wręcz znikały z programów nauczania szkół muzycznych. Kult Chopina gasł. Pomysłodawcą powołania do życia Konkursu był pedagog i pianista Jerzy Żurawlew. Pracując z młodymi ludźmi, obserwował ich zapał do popisów i rywalizacji – uznał więc, że turniej pianistyczny będzie najlepszym sposobem zachęcenia ich do grania Chopina. W tamtym czasie pomysł ów nie był bynajmniej oczywisty – warszawski Konkurs przez lata był jedynym takim wydarzeniem na świecie.

W tej edycji konkursu, do udziału w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie zgłosiło się 450 pianistów z całego świata. Jury, po przesłuchaniu nadesłanych nagrań, do konkursu zakwalifikowało 160, w tym 20 z Polski. Wśród nich znalazł się absolwent szczecineckiej Szkoły Muzycznej Piotr Nowak, uczeń prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Pochodzę z muzycznej rodziny. Ojciec gra na akordeonie, mama na skrzypcach - opowiada Piotr Nowak, rocznik 1993 dla Gazety Pomorskiej. Jest nas piątka, czwórka gra na instrumentach. Musiałem grać - śmieje się. Pozostał mi tylko wybór instrumentu. Wybrałem fortepian.

Pierwszy etap przesłuchań miał miejsce 5 października, natomiast drugi odbędzie się 9 października. Wśród 43 pianistów zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań XVII Konkursu Chopinowskiego znalazło się ośmiu reprezentantów Polski, w tym także utalentowany Piotr Nowak. Poniżej przedstawiamy materiał wideo, w którym Piotr opowiada o zamiłowaniu do muzyki oraz o decyzji wzięcia udziału w konkursie chopinowskim.

Komentarze (1)

zdz 2015-10-11 20:36

Gratulacje

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: