Powiat Szczecinecki w nowym województwie środkowopomorskim?

  • KW
  • 2015-10-06 08:25:47
Powiat Szczecinecki w nowym województwie środkowopomorskim?
  • Foto: TV Gawex

Prawo i Sprawiedliwość chce utworzyć nowe województwo środkowopomorskie z powiatem szczecineckim w składzie. Nowe województwo miałoby powstać z obszarów byłych województw słupskiego i koszalińskiego. Ma to ożywić region i przyczynić się do bardziej sprawiedliwej dystrybucji dochodu narodowego.

Temat stworzenia województwa środkowopomorskiego wraca co jakiś czas jak bumerang, szczególnie przy okazji każdej kampanii wyborczej. Nie inaczej jest teraz - Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas niedawnej wizyty w Koszalinie, którą odbył pod koniec września br., zapowiedział zmiany na polskiej mapie administracyjnej.

Jak podaje portal onet.pl PiS zakłada utworzenie województwa ze stolicą w Koszalinie i sejmikiem w Słupsku. Pierwsza ustawa w tej sprawie pojawiła się już w 2002 roku. Nie trafiła ona jednak pod głosowanie sejmowe, a sam poseł, który zgłosił projekt tej ustawy, Edward Wojtalik, omal nie został wyrzucony z partii SLD. Chęć utworzenia województwa środkowopomorskiego deklarował też, jako kandydat na prezydenta, Aleksander Kwaśniewski, pochodzący z Białogardu. Nic z tych obietnic nie wyszło, a mieszkańcy Koszalina wówczas deklarowali, że chcieliby być znowu miastem wojewódzkim, ponieważ wiele stracili na przyłączeniu do Szczecina. Temat powrócił znów w roku 2005. Jedna z obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości dotyczyła właśnie utworzenia woj. środkowopomorskiego. Przez pewien czas pomysł ten był forsowany m.in. przez Andrzeja Leppera (Samoobrona) czy Przemysława Gosiewskiego (PiS). Natomiast w 2006 roku przeciwko utworzeniu woj. środkowopomorskiego opowiedział się Lech Kaczyński, a w 2007 roku Donald Tusk.

Teraz, przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, temat znów został poruszony przez Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości, powstanie województwa koszalińskiego ożywi region i przyczyni się do bardziej sprawiedliwej dystrybucji dochodu narodowego. W tej chwili dominują na Pomorzu dwa wielkie ośrodki, czyli  Trójmiasto i Szczecin. Powstanie województwa ze stolicą w Koszalinie (i Słupsku – bo o dwóch stolicach mówi się po cichu), miałoby wyrównać te dysproporcje. Słupsk i Koszalin to największe ośrodki gospodarcze i ich integracja może okazać się dla regionu korzystna - czytamy na portalu www.onet.pl.

Zanim jednak zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, prezes PiS zamierza zasięgnąć opinii mieszkańców tego regionu poprzez zorganizowanie referendum. Póki co, zauważyć można sporą liczbę osób i ugrupowań przeciwnych utworzeniu województwa środkowopomorskiego. Pomysł został skrytykowany przez Platformę Obywatelską, m.in. przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Na Facebooku powstało także wydarzenie ''Nie dla rozbioru Pomorza'', które poparło dotychczas prawie 2 tysiące osób. Przeciw zmianom opowiedzieli się także Kaszubi, którzy wówczas zostaliby znowu podzieleni na dwa województwa.

Komentarze (4)

Jola 2015-10-06 17:53

A może najpierw przeprowadzić sondaż zamiast znów obiecywać gruszki na wierzbie?!

toll1 2015-10-06 20:14

Obiecanki cacanki i dzielenie skóry na niedźwiedziu. Najpierw Kaczyński musiałby te wybory wygrać. Taka kiełbasa wyborcza może mu pomóc ale słowa pewnie nigdy nie dotrzyma.

Monika 2015-10-06 20:23

wyborczy pasztet PiS-u

stanisław 2015-10-07 13:01

Głupi pomysł.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: