Komunikacja Miejska Szczecinek będzie miała dziesięć nowych, elektrycznych autobusów

  • KW
  • 2015-09-30 10:35:35
Komunikacja Miejska Szczecinek będzie miała dziesięć nowych, elektrycznych autobusów
  • Foto: TV Gawex

Pod koniec czerwca br. informowaliśmy o planach zakupu dziesięciu elektrycznych autobusów dla Komunikacji Miejskiej przez szczecinecki Urząd Miasta. Ta inwestycja miałaby być dofinansowana w znacznej części ze środków unijnych. I okazuje się, że jesteśmy coraz bliżej realizacji tych planów, a na dodatek autobusy miałyby pojawić się na naszych ulicach naprawdę szybko.

Jeżeli kupimy te autobusy, a wszystko na to wskazuje, to kupimy je w niedługim czasie. Konkurs priorytetu, w którym jest możliwość kupienia dla Komunikacji Miejskiej autobusów elektrycznych, będzie otwarty w pierwszym kwartale 2016 roku. Jesteśmy już do tego przygotowani - mówi Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. Przez ostatnie miesiące nasz Urząd Miasta badał rynek autobusów elektrycznych. W Polsce takie autobusy sprzedawane są przez firmy pochodzące z Chin, Włoch, Polski i z Czech. Mamy pogląd jakie autobusy chcielibyśmy kupić. Są one także badane już od jakiegoś czasu w różnych miejscach w Polsce, a największe doświadczenie w tym ma chyba Kraków - informuje Burmistrz Szczecinka. Zaznacza on także, że wiele samorządów decyduje się na pojazdy hybrydowe, czyli o mieszanym sposobie zasilania. Uważam, że my jednak powinniśmy iść w elektryczne autobusy. To jeżdżenie ekologiczne, za niewielkie pieniądze, a największym kosztem jest tylko ładowanie akumulatorów - podkreśla nasz rozmówca.

Ładowanie akumulatorów odbywa się z reguły w nocy, jednak są także inne rozwiązania, np. ładowania na przystankach krańcowych, a to wymaga skomplikowanych stacji dokowania. W Szczecinku pojazdy będą eksploatowane w dzień, a w nocy ładowane. Aby doładować dziesięć autobusów równocześnie trzeba mieć zasilanie o mocy 1 megawata. Pomyślałem więc, że można to połączyć z fotowoltaiką. Okazuje się, że jest to całkiem realne. W drugiej połowie 2016 roku WFOŚ otworzy konkurs dla samorządów i spółek miejskich na budowę farm fotowoltaicznych do 2 megawatów - informuje Jerzy Hardie-Douglas. Aby pozyskać 1 megawat z fotowoltaiki potrzebnych jest około 3 hektarów gruntów. Jak się okazuje, szczecinecki Urząd Miasta ma już nawet wybrane miejsce na taką farmę i, jak zaznacza burmistrz, jest bardzo realne, że taki mix: elektryczne autobusy i zasilanie energią elektryczną ze słońca się uda.

Niestety nie jest tak, że ta inwestycja nie ma minusów. Problemem jest to, że po kilku latach, od 5 do 7 trzeba wymienić akumulatory w autobusach, co jest ogromnym kosztem. Jednak technika idzie do przodu i mam nadzieję, że za kilka lat cena takich akumulatorów do autobusów elektrycznych spadnie - podsumowuje Burmistrz Miasta Szczecinek Jerzy Hardie-Douglas.

Komentarze (1)

turban 2015-10-01 09:43

no i może jeszcze taki mały minusik, że koszt farmy fotowoltaicznej to drobne 5 - 6 milionów, a prądzik ze słoneczka płynie jakieś 4-5 miesięcy w roku. Ponad połowę roku i tak trza będzie kupować kilka megawotogodzin dziennie.. na szczęście gigantyczne przychody ze sprzedaży biletów komunikacji pokryją koszty "ekologii" pozostawiając czysty zysk pozdro 600

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: