W Szczecinku rusza projekt ''Starszy Brat, Starsza Siostra''

  • KW
  • 2015-09-29 08:06:58
W Szczecinku rusza projekt ''Starszy Brat, Starsza Siostra''
  • Foto: TV Gawex

Rusza właśnie 25. edycja programu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku o nazwie ''Starszy Brat, Starsza Siostra''. Tak jak w latach ubiegłych, przez cały rok szkolny młodzi wolontariusze będą spędzać wolny czas ze swoimi podopiecznymi.

Program "Starszy Brat, Starsza Siostra" w Polsce wystartował pierwszy raz właśnie w Szczecinku. I nieprzerwanie, od 1991 roku działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ideą programu jest tworzenie par przyszywanego rodzeństwa. Jak mówią koordynatorzy projektu, polega on na tym, że łączy się w pary wolontariuszy, młodych, aktywnych ludzi, którzy chcą coś w życiu innych zmienić i chcą dać coś od siebie oraz dzieci w danym momencie z jakimś problemem, niekoniecznie w wielkim kryzysie. Czasami to są dzieci z rodzin ubogich, czasami dzieci samotnych matek potrzebujące wsparcia, przyjaciela i mentora. Sama idea programu zakłada właśnie bycie pewnego rodzaju mentorem. Młoda osoba ma pokazywać jeszcze młodszej, którą ma pod opieką, jak można w fajny i aktywny sposób spędzać czas dzieciństwa, pokazywać lepsze strony tego okresu. Projekt zakłada również pomoc, na przykład w odrabianiu lekcji, a także służeniem radą przy rozwiązywaniu codziennych kłopotów.

W poniedziałek, 21 września szczecinecki MOPS rozpoczął rekrutację wolontariuszy do programu ''Starszy Brat, Starsza Siostra''. Przez kilka dni koordynatorzy akcji odwiedzali szczecineckie szkoły i zachęcali uczniów szkół średnich do zostania wolontariuszem. Spotkanie organizacyjne odbyło się wczoraj, 28 września, na które przybyło 18 potencjalnych wolontariuszy. Na spotkaniu zjawiło się 18 osób, jednak kompletów dokumentów do wypełniania rozdałam 27, więc być może liczba wolontariuszy się jeszcze zwiększy - mówi Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, konsultant ds. wolontariatu i kontaktów z organizacjami i instytucjami w MOPS w Szczecinku.

Relacja z pierwszego spotkania niebawem na antenie TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: