Mamy jesień - od północy astronomiczną, a od godziny 10:20 kalendarzową

  • KW
  • 2015-09-23 09:22:16
Mamy jesień - od północy astronomiczną, a od godziny 10:20 kalendarzową
  • Foto: http://www.fotografia-alchemia.pl/

Od północy mamy jesień kalendarzową, natomiast o godz. 10.20, kiedy Słońce znajdzie się w punkcie Wagi, nastanie ta astronomiczna i potrwa do momentu przesilenia zimowego, czyli do 22 grudnia. W tym roku jesień potrwa dokładnie 91 dni.

Słońce wejdzie w znak Wagi, a na całym świecie dzień i noc trwać będzie równo po 12 godzin. Potem na półkuli północnej noc będzie coraz dłuższa. Przesilenie zimowe nastąpi 22 grudnia o godz. 5.48. Wtedy rozpocznie się zima.

W trakcie jesieni warto zwrócić uwagę na zjawiska astronomiczne. Jak podaje portal tvnmeteo.tvn24.pl już na samym początku astronomicznej jesieni, bowiem 28 września, będzie okazja zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie ono widoczne w początkowej fazie, przy zachodzie Księżyca. Zaćmienie będzie o tyle szczególne, że Księżyc będzie znajdował się wtedy w perygeum, czyli najbliższym punkcie swoje orbity dookoła Ziemi, co spowoduje, że w trakcie pełni wyda nam się wyjątkowo duży i jasny. Na jesiennym niebie w tym roku będzie można zobaczyć kilka jasnych planet. Będą widoczne na niebie porannym, przy czym wraz z upływem czasu będą wschodzić coraz wcześniej. Planetami tymi są Wenus, Jowisz oraz Mars. Nastąpią także widowiskowe zbliżenia do siebie tych planet oraz Księżyca i planet, zwane przez astronomów koniunkcjami. Ambitniejsi obserwatorzy nieba mogą spróbować wypatrzeć nad ranem także Merkurego, najlepszy okres do tego będzie w połowie października. Posiadacze teleskopów mogą natomiast podjąć próbę obserwacji Urana oraz Neptuna, które będą widoczne praktycznie przez całą noc. 29 października nastąpi zakrycie Aldebarana przez Księżyc, jedno z serii tegorocznych zakryć tej gwiazdy przez naturalnego satelitę Ziemi. Zjawisko warto oglądać przez lornetkę.

Warto tez zwrócić uwagę na zjawisko spadających gwiazd, które będziemy mieli okazję zaobserwować. Spadające gwiazdy tegorocznej jesieni zobaczymy z rojów meteorów takich, jak Drakonidy (maksimum około 9 października), Orionidy (maksimum 21 października), Leonidy (maksimum 18 listopada), a przede wszystkim Geminidy z maksimum 14 grudnia, które są uznawane za najobfitszy rój meteorów nieba północnego.

info: tvnmeteo.tvn24.pl

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: