21-latek żąda 70 tysięcy odszkodowania od strażników miejskich za pobicie

  • KW
  • 2015-09-22 12:42:06
21-latek żąda 70 tysięcy odszkodowania od strażników miejskich za pobicie
  • Foto: TV Gawex

Dzisiaj (22.09) w szczecineckim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa związana z pobiciem mieszkańca Szczecinka przez funkcjonariuszy szczecineckiej Straży Miejskiej. Trzech strażników oraz pobity mężczyzna złożyli swoje zeznania przed sądem.

Przypomnijmy, sprawa nieprawidłowej interwencji Straży Miejskiej i pobicia 21-latka, mieszkańca Szczecinka sięga 3 października 2014 roku, gdzie w godzinach wieczornych na Placu Wolności przebywała grupa młodych ludzi, którzy zakłócali spokój. Funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas interwencji zażądali od mężczyzny dokumentów, których on nie okazał. Został więc wepchnięty do radiowozu i pobity, co zostało przez niego nagrane. Sprawa nagłośniona została 18 października poprzez umieszczenie filmu z interwencji w sieci przez pobitego. Wywołała ona ogromne poruszenie społeczne i zainteresowanie mediów.

Do Sądu Rejonowego w Szczecinku trafił jakiś czas temu akt oskarżenia, w którym jednemu ze strażników grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności, dwóm pozostałym od 3 miesięcy do 5 lat. Najpoważniejsze zarzuty ma Grzegorz F., który został dyscyplinarnie zwolniony po interwencji. Zarzuca mu się popełnienie przestępstwa, przekroczenie uprawnień, a także użycie przemocy i groźby bezprawnej wobec mężczyzny, a także spowodowania obrażeń ciała. Dwóm pozostałym mężczyznom, którzy byli przy zatrzymaniu,  Prokuratura zarzuciła bezpodstawne pozbawienie wolności oraz niedopełnienie obowiązków służbowych. Zostali oni zawieszeni w obowiązkach strażnika miejskiego.

Dzisiaj, 22 września w szczecineckim sądzie pojawili się strażnicy oraz poszkodowany mężczyzna. Rozprawa miała charakter proceduralny. W pierwszej części odczytano zeznania trzech strażników, którzy nie chcieli niczego więcej dodawać do swoich zeznań - odpowiadali tylko na pytania swoich obrońców. Żaden z nich nie przyznał się także do winy. Obszerne zeznania złożył również sam poszkodowany. Obrońca 21-latka zażądał zadośćuczynienia od trzech strażników. Od byłego strażnika, który odpowiada za pobicie - 50 tys. zł z kolei od pozostałych - po 10 tys.zł. Następna rozprawa zaplanowana jest na październik br.

Relacja z rozprawy już dzisiaj (22.09) w serwisie informacyjnym ''Echa Dnia''.

Komentarze (3)

Pytanie? 2015-09-22 18:42

I kto ma niby za to zapłacić, podatnicy?

PMF 2015-09-23 09:13

Powinien dostać bardziej wpierd**.. Szkoda tych strażników tylko.. Jedyni normalni jacy byli..

Nat 2015-09-23 14:29

Ależ on ma tupet.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: