Czy wiesz, czym jest światłowód i co nam daje?

  • Artykuł sponosorowany
Czy wiesz, czym jest światłowód i co nam daje?
  • Foto: www.grupaazoty.com

Coraz częściej słyszmy o niezawodnej technice światłowodowej wykorzystywanej w elektrowniach, łączach telefonicznych, rozgłośniach telewizyjnych czy radiowych oraz o internecie dostarczanym do naszych mieszkań i domów za pomocą światłowodu. Czym tak właściwie jest ten światłowód i dlaczego jest taki niezawodny?

Idea wykorzystania światła do transmisji danych jest znana od połowy XIX w. ale udało się ją zmaterializować stosunkowo niedawno. Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom materiałowym. Dopiero opracowanie włókna szklanego (dziś także syntetycznego), w którym możemy „zamknąć” światło pozwoliło budować relacje światłowodowe sięgające dziesiątek tysięcy km! Światłowód, a właściwie kabel światłowodowy, to nic innego jak właśnie kabel zawierający wewnątrz jedno lub więcej włókien szklanych przewodzących impulsy światła. Dzięki tym impulsom, które przepływają przez wysokiej jakości materiał, możemy przesłać informacje na wielkie odległości z olbrzymimi prędkościami. Można powiedzieć, że informacje w postaci światła są w stanie obiec Ziemię w ułamku sekundy.

Dzięki właściwościom światła i światłowodów informacje mogą zostać wysłane m.in. do naszych komputerów  i innych urządzeń korzystających z super szybkiego Internetu. I właśnie na Internecie przesyłanym za pomocą światłowodu chcielibyśmy się dzisiaj skupić.
 

foto1
źródło: interprojekt.pl

Patrząc pod względem szybkości i jakości przepływu informacji kable światłowodowe stoją wysoko ponad wszelką konkurencją. Szczególnie istotny jest fakt, że transmisja światła w światłowodzie jest niewrażliwa na zakłócające ją pola elektromagnetyczne. Przydaje się to szczególnie w środowisku przemysłowym, gdzie bardzo ważna jest nieprzerwana komunikacja pomiędzy urządzeniami. Dzięki światłowodom istnieje możliwość wykorzystania bardzo szerokiego pasma, dlatego nadają się one szczególnie do telefonii, transmisji danych i sygnałów telewizyjnych w formie cyfrowej. Mają one także nietelekomunikacyjne zastosowanie - np. w medycynie pełnią rolę kamery, którą wpuszcza się w ciało pacjenta poprzez nacięcie w skórze. Można nimi także oświetlić swoje mieszkanie.

foto2
źródło: ledcenter.pl

Mówi się, że światłowód to technologia przyszłości - przewaga światłowodu nad miedzianym kablem to przede wszystkim znacznie większa szybkość, niezawodność, ale też niskie koszty utrzymania. Jest to z pewnością przyszłość informatyki i telekomunikacji. Kabel światłowodowy jest akceptowany przez większość technologii sieciowych. Umożliwia on stosowanie wielu protokołów jednocześnie, co zapewnia wysoko efektywny transfer danych, a przepływ danych jest zabezpieczony przed niepowołanym dostępem - światłowody nie wytwarzają własnego pola magnetycznego w związku, z czym niemożliwe jest podsłuchanie transmisji. Ich żywotność przekracza 25 lat  i z pewnością będą coraz częściej wykorzystywane, ponieważ zapewniają one idealne parametry transmisji. (info: www.podstawyswiatlowodow.republika.pl).

Taka rewolucyjna technologia oparta na światłowodowych rozwiązaniach również dostępna jest w Szczecinku i w regionie. Firma Gawex Media oferuje usługę Internetu dostarczaną bezpośrednio do abonenta właśnie za pomocą kabla światłowodowego, nazwaną Zielonym Internetem. Światłowód bezpośrednio do domu klienta, bez urządzeń pośrednich mogących wpływać negatywnie na jakość świadczonej usługi. Poznaj szczegóły na http://www.gawex.pl/uslugi/zielony_internet i poczuj jak komfortowa, niezawodna i szybka jest usługa Zielonego Internetu!

zielony internet

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: