Powiatowo-Gminne Święto Plonów we Gwdzie Wielkiej

  • KW
  • 2015-09-20 20:15:12
Powiatowo-Gminne Święto Plonów we Gwdzie Wielkiej
  • Foto: TV Gawex

W niedzielę 20 września odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. W tym roku gospodarzem naszego regionalnego święta plonów była Gwda Wielka. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców powiatu między innymi konkursy, zabawy, stoiska z pysznym jedzeniem, rękodziełem, czy żywnością ekologiczną.

Tradycją już jest w naszej gminie oraz powiecie, że Dożynki Powiatowo-Gminne organizowane są w trzeci weekend września. Tak było i tym razem. Tegoroczne święto plonów zorganizowano we Gwdzie Wielkiej 20 września, na terenach tamtejszych szkół. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną na placu dożynek, której przewodniczył ks. Kazimierz Gierszewski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Gwdzie Wielkiej. Po zakończeniu mszy ksiądz poświęcił wieńce dożynkowe oraz, zgodnie z tradycją, przedstawił starostów dożynek. W tym roku zostali nimi Pani Irena Surma i Pan Krzysztof Kucharski. Następnie wręczono wyróżnienia dla zasłużonych rolników oraz nastąpiło symboliczne podzielenie się chlebem upieczonym z tegorocznych zbóż.

Po oficjalnej części przyszedł czas na prezentacje artystyczne poszczególnych gmin, które przeplatane były konkursami oraz turniejem sportowo-rekreacyjnym samorządów powiatu szczecineckiego. Zgłoszone wcześniej drużyny wzięły udział w kilku konkurencjach, m.in. biegu w workach, przeciąganiu liny czy w torze przeszkód. Każda z konkurencji przysporzyła sporo emocji zarówno uczestnikom, jak i kibicom. Po zakończeniu wszystkich zmagań oraz konkurencji odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w konkurencjach:

  •  najsmaczniejsza nalewka, wino powiatu szczecineckiego 2015,
  •  najsmaczniejsza potrawa lokalna powiatu szczecineckiego 2015,
  •  turnieju sportowo-rekreacyjnego samorządów powiatu szczecineckiego,
  •  powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych,
  •  najładniejsze stoisko gminy Powiatu Szczecineckiego,
  •  najładniejsza prezentacja artystyczna gmin Powiatu Szczecineckiego,
  •  Gmina Roku 2015 Powiatu Szczecineckiego.

Podczas tegorocznych dożynek przygotowano wiele stoisk. Ekologiczna żywność, pyszne ciasta, potrawy, nalewki, wystawy rękodzieła artystycznego - naprawdę ciężko wyliczyć, co można było zjeść i zobaczyć, a także w czym spróbować swoich sił w trakcie święta plonów we Gwdzie Wielkiej. Nie zabrakło także stoisk m.in. Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury czy pokazów ratownictwa medycznego i pokazów fryzjerskich w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Warcisława IV ze Szczecinka.

Obszerna relacja z Dożynek Powiatowo Gminnych w poniedziałek, w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: