Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Szczecinku

  • KW
  • 2015-09-19 15:02:06
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

19 września w siedzibie szczecineckiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zorganizowano spotkanie związane ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą na całym świecie choruje już 246 milionów pacjentów. Podstawą jej leczenie jest edukacja nie tylko samego diabetyka (pacjenta chorującego na cukrzycę) ale także jego rodziny. Na to nieuleczalne zaburzenie metaboliczne, objawiające się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, w Polsce cierpi 2,6 mln osób (według WHO). Cukrzyca najczęściej występuje u osób po 50 roku życia, choć ostatnio pojawiają się jej  przypadki u młodzieży i dzieci, u osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. NNMP w Szczecinku. Następnie wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście przeszli do siedziby stowarzyszenia, które znajduje się w budynku dawnego SZOKu. Tam spotkanie przy kawie otworzył Prezes Tadeusz Błaszczak, który przywitał wszystkich obecnych i opisał działalność PSD. W swoim przemówieniu wyraził on również niezadowolenie z sytuacji finansowej stowarzyszenia oraz obawy o dalsze istnienie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w naszym mieście, które w styczniu będzie obchodziło 30-te urodziny.

Patronat nad wydarzeniem, tak jak w latach poprzednich, objął Burmistrz Miasta Szczecinek Jerzy Hardie-Douglas. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili także poseł na Sejm RP Wiesław Suchowiejko oraz Radna Rady Miasta Szczecinek Małgorzata Bała.

Relacja ze spotkania niebawem w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: