Rowerem do szkoły? Ależ tak!

  • KW
  • 2015-09-16 09:28:28
Rowerem do szkoły? Ależ tak!
  • Foto: TV Gawex

Póki co wrześniowa pogoda sprzyja i wielu uczniów szczecineckich szkół jeszcze przyjeżdża na zajęcia na rowerach. O to, jak jest to popularny wśród uczniów środek transportu, zapytaliśmy dyrektorów szczecineckich szkół i samych uczniów.

Jak powiedział nam Maciej Kaźmierski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w naszej szkole co roku Rada Rodziców dokupuje kolejny stojak rowerowy. Dziś mamy możliwość pomieścić na stojakach 65 rowerów, ale zapotrzebowanie jest jeszcze większe. Przy dobrej pogodzie do szkoły na rowerach przyjeżdża około 100 dzieci z klas 1-6, więc zdarza się że rowery poprzypinane są do płotów lub jeden do drugiego. W ramach modernizacji monitoringu szkolnego, który miał miejsce w trakcie wakacji, dołożyliśmy kolejne dwie kamery skierowane na parking dla rowerów. Od 1 września rowery są więc monitorowane i miejmy nadzieję, że bezpieczne - zapewnia dyrektor.

Przykładowo dzieci dojeżdżające do Szkoły Podstawowej nr. 7 często poruszają się po osiedlowych chodnikach. Na szczęście specyfika osiedli sprzyja poruszaniu się na rowerach. Gdy w grę wchodzi jazda po ulicy, należy pamiętać o uprawnieniach. Dokument pozwalający na poruszanie się rowerem po drogach to karta rowerowa, a egzaminy na nią są przeprowadzane dopiero w klasie IV i V.  Zachęcamy dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia i do ruchu w każdej postaci - mówi Maciej Kaźmierski - w szkole mamy specjalny program pro-zdrowotny, gdzie edukujemy i angażujemy naszych uczniów w różne działania.

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej stojaków na rowery jest 30 i też w większości są one zajęte. Pod szkołą mamy rowery duże i małe. Czasem jest więcej rowerów niż miejsc do ich zaparkowania - mówi nam pracownik administracji tej szkoły. Jakiś czas temu zdarzyła nam się kradzież roweru, dlatego przypominamy dzieciom o tym, aby swoje rowery przypinać do stojaków, bo czasami uczniowie o tym zapominają. W SP nr 4 stojaki na rowery są monitorowane i w przypadku kradzieży szkoła dysponuje nagraniami.

Krystyna Dianow, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 zapewnia, że rower  to doskonały środek transportu także w "jedynce". Widzimy o wiele większe zainteresowanie uczniów dojazdami rowerem do szkoły niż miało to miejsce w poprzednich latach. Dziś mamy ok. 30 miejsc na stojakach rowerowych i są one w większości zajęte. Należy jednak pamiętać, że do naszej szkoły dużo dzieci jest dowożonych przez rodziców z bardziej odległych miejsc, takich jak osiedle Świątki, osiedle Raciborki, czy ulica Bukowa. Te dzieci nie jeżdżą na rowerach, bo byłoby to niebezpiecznie. W SP nr 1 stojaki na rowery nie są jeszcze objęte monitoringiem, ale szkoła stara się o dodatkowe kamery i być może uda się to jeszcze w tym roku. Dziś jest zamykana brama i nadzór woźnych, to musi wystarczyć - mówi Krystyna Dianow.

Jak zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo ucznia, dlatego pamiętajmy, aby przestrzegać dzieci i uczulać je na uważne poruszanie się rowerami - mówi nam Anna Matys, rzecznik szczecineckiej Komendy Powiatowej Policji. Zasady poruszania się rowerami po drogach i korzystania na przykład z chodników przez rowerzystów reguluje art. 33 prawa o ruchu drogowym. Należy także pamiętać, że dzieci do lat siedmiu powinny poruszać się rowerami pod opieką osób dorosłych.

Warto także tu wspomnieć o problemie kradzieży rowerów. Anna Matys z KPP Szczecinek poinformowała nas, że dotychczas, w bieżącym roku na terenie powiatu szczecineckiego, skradziono 13 rowerów, natomiast w roku ubiegłym odnotowano 37 kradzieży tego typu pojazdów. W zależności od wysokości wartości rowerów kradzieże te zostały zakwalifikowane jako przestępstwa (powyżej kwoty 437,50 zł) lub wykroczenia (mniej niż 437,50zł) - dodaje Anna Matys.

Rowerem do szkoły? Ależ tak!

Komentarze (1)

Iza 2015-09-17 21:53

Jestem za, moje dzieci też dojeżdżają!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: