Wrześniowe spotkania ze Strażą Miejską

  • KW
  • 2015-09-15 08:56:19
Wrześniowe spotkania ze Strażą Miejską
  • Foto: Straż Miejska Szczecinek

W związku z tym, iż rozpoczął się rok szkolny na prośbę szkół oraz przedszkoli szczecinecka Straż Miejska spotyka się z dziećmi i prowadzi pogadanki z zakresu bezpieczeństwa.

Wrzesień jest szczególnym miesiącem, ponieważ wielu uczniów samodzielnie porusza się drogą do szkoły oraz wraca do domu. W związku z tym, o zagrożeniach, na które mogą się natknąć najmłodsi, mówimy już na samym początku roku szkolnego. Dzieci dzielnie ćwiczyły przejście po pasach, również z wykorzystaniem sygnalizatora - mówi mł. spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej Szczecinek. Ważną kwestią jest także bezpieczeństwo najmłodszych w kontakcie z osobami nieznanymi, z którymi mogą mieć kontakt gdziekolwiek się znajdą. Uczniowie posiadają wiedzę o tym, że nie można ufać tym osobom, nie rozmawia się z nimi, nie należy się także z nimi oddalać, nie można pod żadnym pozorem przyjmować od nich podarunków. Mogliśmy poćwiczyć jak należy się zachować w sytuacji, kiedy osoba nieznajoma chciałaby wyrządzić krzywdę czy na siłę zaciągnąć do pojazdu - dodaje Paulina Peciak-Nazarewska. Dzieci również usłyszały o zasadach bezpieczeństwa będąc samemu w domu oraz w kontakcie z nieznajomymi zwierzętami. We wszystkich wspomnianych sytuacjach dzieci wiedzą, że mogą skorzsytać z pomocy odpowiednich służb. Dzieci posiadają doskonałą wiedzę o numerach alarmowych, również o nowym numerze alarmowym do Straży Miejskiej 986 - mówi Paulina Peciak- Nazarewska.

Na prośbę pedagogów szkolnych, już na samym początku roku szkolnego, Straż Miejska prowadzi pogadanki w starszych klasach na temat odpowiedzialności prawno - karnej oraz uzależnieniach, a wszystko po to by uświadomić im o konsekwencjach, jakie można ponieść będąc w konflikcie z prawem. Spotkania przeprowadzane są zarówno w Komendzie Straży Miejskiej przy ul. Karlińskiej 15, gdzie dzieci mogą dodatkowo obejrzeć jej wnętrze oraz zapoznać się ze sprzętem w jaki jest ona wyposażona, ale również w szkołach - w zależności od potrzeb szkół i przedszkoli.

W związku z tym, iż zbliżają się miesiące jesienno-zimowe i zmrok zapada już o wiele szybciej Straż Miejska pragnie zaapelować do wszystkich pieszych i rowerzystów o konieczności używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Taki obowiązek dotyczy każdego, bez względu na wiek. Jednocześnie namawiam by korzystać z tych elementów także w terenie zabudowanym. Kierowca może dostrzec człowieka z odblaskiem nawet z odległości 150m, kiedy niestety jego nie posiadamy tylko z 20-30m, wtedy może niestety nie mieć czasu na reakcję. A więc chrońmy swoje życie i bądźmy widoczni na drodze - przestrzega mł. spec. Paulina Peciak-Nazarewska.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: