Poświęcenie Świątyni Greckokatolickiej na os. Zachód

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-09-12 19:51:17
Poświęcenie Świątyni Greckokatolickiej na os. Zachód
  • Foto: TV Gawex

W sobotę 12 września podczas podniosłych uroczystości nastąpiło poświęcenie parafii greckokatolickiej na osiedlu zachód. To przełomowy moment w życiu tej mniejszości wyznaniowej zamieszkującej nasze miasto, bo od tej pory będą mieli tu własną, regularnie działającą wspólnotę i wyczekaną i wymodloną świątynię.

Na dzisiejszą uroczystość konsekracyjną przybyło bardzo wielu wiernych, przedstawiciele duchowieństwa, a także zaproszeni goście. Przybył greckokatolicki biskup ordynariusz  wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak a także ks. Arkadiusz Trochanowski proboszcz z  Wałcza. Pojawili się też proboszczowie szczecineckich parafii katolickich i mieszkańcy osiedla zachód.

Konsekracja świątyni pod wezwaniem świętego Michała Archanioła to wielkie święto dla mniejszości ukraińskiej, w naszym powiecie wyznającej wiarę w obrządku kościoła wschodniego. Choć jest to nieduża, bo licząca sobie ok 160 rodzin społeczność, to wiara i tradycja greckokatolicka jest tu żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego dzisiejsze święto jest tak ważne dla tej wspólnoty.

Przypomnijmy kamień węgielny pod budowę świątyni położono jeszcze w 2009 raku, sama budowa rozpoczęła się rok później, latem  w 2010 r, a prace wykończeniowe trwały przez kolejne lata. Dziś świątynia zdobiona tradycyjną pozłacaną kopułą i zwieńczona ośmioramienny krzyżem słowiańskim otworzyła swoje podwoje dla wiernych, którzy do tej pory korzystali z gościnności księży redemptorystów i ich parafii św. Ducha. Parafia na razie, nie będzie posiadała swojego stacjonarnego księdza. Funkcję tą będzie pełnił, jak do tej pory ks. Arkadiusz Trochanowski proboszcz z  Wałcza, dojeżdżający do Szczecinka.

Galeria zdjęć do artykułu

Przeczytaj podobne wpisy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: