Nie dla ośrodka radiolokacyjnego w Skotnikach

  • KW
  • 2015-09-10 10:21:54
Nie dla ośrodka radiolokacyjnego w Skotnikach
  • Foto: TV Gawex

Urząd Lotnictwa Cywilnego chce, w oddalonej od Szczecinka o 6 kilometrów miejscowości Skotniki, wybudować ośrodek radiolokacyjny. Mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwiają się tej inwestycji, a władze gminy Szczecinek oraz powiatu szczecineckiego mają wiele wątpliwości co do tej budowy.

Ośrodek radiolokacyjny miałby powstać w Skotnikach i znana jest już nawet jego lokalizacja. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie powstanie, ponieważ mieszkańcy Skotnik oraz samorządowcy są przeciwni tej inwestycji. Zasadniczy powód przeciwko budowie ośrodka to przede wszystkim fakt, że na przestrzeni szesnastu kilometrów od miejsca radaru nie mogłyby znajdować się budowle powyżej 50 metrów wysokości. Eliminuje to na przykład postawienie wiatraków, więc nie będzie można w obrębie tego terenu realizować inwestycji z odnawialnymi źródłami energii. Za tym idą także milionowe straty w budżetach gmin. Natomiast mieszkańcy obawiają się o to, jak taki radar będzie wpływał na ich zdrowie, a także na zdrowie ich dzieci i wnuków. O zamiarze budowy ośrodka radiolokacyjnego w Skotnikach poinformowano gminę Szczecinek już w lipcu ubiegłego roku. Jednak, jak zaznacza wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, była to wówczas pobieżna i bardzo krótka informacja. W tym roku powrócono do tematu i wystąpiono do gminy o wydanie opinii na temat tej inwestycji. Samorząd gminny wydał opinię negatywną i tym samym nie zgodził się na rozpoczęcie tej inwestycji w miejscowości Skotniki - straty finansowe przez postawienie tutaj takiego urządzenia to około 1,5-2 milionów złotych rocznie - informuje wójt. 

W środę, 9 września o godzinie 18:00 w Skotnikach odbyło się zebranie, w którym wzięli udział licznie zebrani mieszkańcy, władze gminy Szczecinek, samorządowcy oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, którzy złożyli wyjaśnienia dotyczące inwestycji, zaprezentowali podstawy prawne oraz odpowiadali na wszystkie pytania. Temat, który dzisiaj będzie poruszony, dotyczy zarówno Państwa, jak i mnie i mieszkańców gminy. Ta planowana inwestycja będzie miała wpływ na inne inwestycje - rozpoczął spotkanie wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas. Urządzenie, które zamierza się wybudować w Skotnikach jest jednym z trzech planowanych urządzeń, które powstaną na terenie całego kraju i pokryją 3/4 naszej powietrznej przestrzeni sygnałem radiowym. Przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawili zebranym dokładne informacje, parametry, wielkość radaru, a także szczegółowe zasady działania. Goście zaznaczali również, że radar, który miałby zostać zbudowany "na górce" w Skotnikach będzie radarem "wtórnym", który znacząco różni się od "pierwotnego", zdecydowanie mocniejszego. To jest radar cywilny. Radar potrzebny jest do wykrywania i określania odległości - położenia. Komunikuje się on z samolotem i uzyskuje jego wysokość i określa położenie. Antena jest potrzebna, żeby określić z jakiego miejsca samolot wysyła sygnał - mówili specjaliści zarządzania ruchem lotniczym. Zaznaczyli oni także podczas wczorajszego spotkania, że jest on całkowicie bezpieczny, a sygnał wysyłany przez niego jest mniej uciążliwy niż ten wysyłany przez telefony komórkowe. 

Rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych. Ostatecznie nie została podjęta żadna decyzja, a przedstawiciele PAŻP nie zmienili zdania mieszkańców Skotnik, którzy nadal są przeciwni tej inwestycji i nie chcą ośrodka radiolokacyjnego w swojej miejscowości. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, radar "na górce" przy DK nr 11 w Skotnikach powstanie w 2017 roku. O tej sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: