Nagroda za znalezienie skarbu powędruje do wędkarzy na październikowej sesji Rady Miasta

  • KW
  • 2015-09-03 22:51:48
Nagroda za znalezienie skarbu powędruje do wędkarzy na październikowej sesji Rady Miasta
  • Foto: TV Gawex

Wędkarze, którzy odnaleźli i przekazali do szczecineckiego Muzeum Regionalnego monety pochodzące z przełomu IX-X wieku otrzymają od Burmistrza Miasta Szczecinek nagrody pieniężne w wysokości 1500 złotych.

W połowie czerwca do Muzeum Regionalnego zgłosili się dwaj wędkarze, mieszkańcy naszego miasta z wyjątkowo cennym znaleziskiem. Przypadkowo, w okolicach miasta natrafili na srebrne monety arabskie. Znalezisko składa się z kilkunastu dirhamów i z setek „siekańców”, czyli części świadomie kruszonych i dzielonych dirhamów. Jest to największy zbiór monet arabskich, jaki udało się dotychczas pozyskać nie tylko na obszarze ziemi szczecineckiej, ale też i na Pomorzu Zachodnim. To cenne znalezisko zostało zgłoszone do Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie oraz Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Miejsce znalezienia monet przebadali koszalińscy archeolodzy, pozyskując kolejne monety i siekańce. Wstępna analiza tego skarbu wskazuje, że pochodzi on z przełomu IX i X wieku. 

Już podczas konferencji prasowej, Dyrektor Muzeum Ireneusz Markanicz zaznaczył, że wystąpił z prośbą do Burmistrza Miasta Jerzego Hardie-Douglasa o nagrodzenie znalazców arabskich monet. Tak też się stało, ponieważ w sprawozdaniu burmistrza, ukazującym wydatki i zarządzenia, znajduje się pozycja informująca o przekazaniu 2x1500 złotych dla wędkarzy. Jak powiedział nam Dyrektor Muzeum, pieniądze zostaną przekazane mężczyznom na październikowej sesji Rady Miasta. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: