Karambol 2015, czyli ćwiczenia szczecineckich służb ratowniczych

  • KW
  • 2015-09-03 11:16:51
Karambol 2015, czyli ćwiczenia szczecineckich służb ratowniczych
  • Foto: TV Gawex

Dzisiaj, 3 września na ulicy Jana Pawła II odbyły się manewry, w których udział wzięli przedstawiciele służb ratowniczych z terenu powiatu szczecineckiego oraz uczniowie klasy o profilu strażackim z Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica ze Szczecinka.

Scenariusz czwartkowych ćwiczeń w centrum Szczecinka przedstawiał się następująco: samochód osobowy ulega wypadkowi i dachuje. Sprawa jest poważna, ponieważ drugim pojazdem, uczestniczącym w zdarzeniu jest autobus, wiozący 20 pasażerów. Rany odnoszą wszystkie osoby, a kierowca osobówki walczy o życie. Wszystko dzieje się niemal w samym centrum miasta, wśród niespodziewających się nieszczęścia przechodniów. 

Tuż po godzinie 10:00 szczecineckie służby dostają sygnał o zdarzeniu drogowym w Szczecinku. Na miejscu pierwsze pojawiają się wozy szczecineckiej Państwowej Straży Pożarnej oraz policji. Zaraz za nimi zjawia się pogotowie ratunkowe, straż miejska, Ochotnicza Grupa Ratownicza Tadmed oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu szczecineckiego. Wszyscy razem przystępują do działań ratunkowych: zabezpieczenia miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy kierowcy samochodu osobowego, który został przygnieciony przez pojazd, rozeznania co dzieje się w autobusie, ile jest osób i jakie uszkodzenia ciała posiadają. Na miejscu zdarzenia rozkładane są dwa namioty - jeden PSP, drugi - pogotowia, do których, na deskach ortopedycznych wstępnie opatrzeni poszkodowani, są przenoszeni, a tam kontrolę ich funkcji życiowych sprawują ratownicy medyczni. Działania takie nie są nowością w naszej służbie i odbywają się dość regularnie - mówi mł. bryg. Jacek Dylewski, zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. 

Cała akcja zakończyła się po godzinie. Zarówno uczestnicy, jak i ratownicy oraz strażacy, zgodnie podkreślali walory szkoleniowe całego przedsięwzięcia i twierdzili, że taką formę doskonalenia należy kontynuować, gdyż jest ona dobrym uzupełnieniem pozostałych ćwiczeń, jakie przechodzą w trakcie całego roku. Jak zapowiadają komendanci ćwiczenia to nie wszystko, kolejnym elementem szkolenia będzie podsumowanie całej akcji i wyciągnięcie z niej wniosków.

Relacja z ćwiczeń już dzisiaj (03.09) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: