Radni opozycji zagłosowali przeciw inwestycji sportowej na Świątkach

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-09-01 14:34:04
Radni opozycji zagłosowali przeciw inwestycji sportowej na Świątkach
  • Foto: TV Gawex

Lokalny Inwestor z Turowa chce w Szczecinku zbudować największy kompleks treningowo - sportowy w tej części Europy. Już na początek, jednorazowo na kompleksie boisk na Świątkach mogłoby trenować nawet 1 tys. dzieci. Docelowo nawet 4,5 tysiąca młodych zawodników z polskich i międzynarodowych klubów.

Jak powiedział nam Arkadiusz Gumieniczuk o tą inwestycję ubiega się dziś 100 lokalizacji w Polsce. 30 z nich składa mi poważne oferty, ale ja chcę ją zrealizować  tu, w Szczecinku, bo stąd pochodzę. Wstępnie chciałem to zrobić w Turowie, ale Burmistrz i Starosta zaproponowali mi Szczecinek- mówi inwestor. O szczegółach inwestycji pisaliśmy TU

Jednak we wczorajszym 31.08 głosowaniu, aż 6-ciu radnych powiatu szczecineckiego zagłosował przeciwko decyzji o wydzierżawieniu inwestorowi gruntów pod tą inwestycję. Jestem tym szczerze oburzony - komentuje sprawę Arkadiusz Gumieniczuk.

Wczoraj  31.08, o godz. 12:00 odbyła się pierwsza powakacyjna Rada Powiatu. Radni dyskutowali na niej między innymi o zasadności przekazania kolejnej transzy dofinansowania do rozbudowy szczecineckiego szpitala oraz o sytuacji spółki PKS. Szczególnie gorące dyskusje wśród radnych  wzbudził ostatni, 9 punkt obrad poświęcony sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym, na okres 15 lat nieruchomości zlokalizowanej na terenie osiedla  Świątki. Teren, łącznie 35 hektarów,  należący do Szczecineckiego Powiatu miałby zostać wydzierżawiony na rzecz inwestycji w infrastrukturę treningowo - pobytową realizowaną przez  inwestora Arkadiusza Gumieniczuka prezesa firmy Trawnik Producent z Turowa.

W ostatniej chwili, przed rozpoczęciem obrad do Rady Powiatu wpłynęło oświadczenie wystosowane przez kilku mieszkańców osiedla Świątki, w którym wyrazili oni swój sprzeciw dla tego przedsięwzięcia. Mieszkańcy zastrzegli sobie możliwość wystąpienia o odszkodowania z tytułu utraty wartości ich nieruchomości oraz  potencjalnych uciążliwości związanych z funkcjonowaniem  ośrodka sportowego. Ich protest poparli radni RdS.

Swoje wątpliwości co do sposobu nabycia gruntów po upływie okresu dzierżawy wyraził także radny Jerzy Dudź ze Stowarzyszenia Razem dla Szczecinka. W Polsce zdarzają się wciąż takie sytuacje, że mienie państwowe jest zbywane po atrakcyjnej cenie pod inwestycje - jednak potem do inwestycji, z różnych względów, w tym ekonomicznych, nie dochodzi. Nie posądzamy tego inwestora o złe intencje, ale chcemy się wykazać dużą ostrożnością - mówi  radny Jerzy DudźMamy w pamięci chociażby Szczecinecki zamek, który został sprzedany za kwotę 300 tys. zł, a po latach został odkupiony przez miasto za kwotę 1 mln. 300 tys.

Radna Joanna Pawłowicz, także z RdS w wypowiedzi dla TV Gawex podkreśliła - my radni RdS zagłosowaliśmy przeciw, ponieważ zapis o tym, że inwestor tuż po uzyskaniu pozwolenia na budowę, może zakupić teren na prawie pierwokupu, budzi nasz niepokój. Także prezentacja inwestora, co do przeprowadzenia inwestycji, nie rozwiała naszych wątpliwości. Zastanawia nas chociażby fakt, jak w trakcie suszy inwestor będzie podlewał trawę, na tak dużej powierzchni. Mamy też wątpliwości co do ostatecznego sposobu finansowania tej inwestycji, bo mówi się tu o ogromnej kwocie 300 milionów złotych. Do tego dochodzi protest mieszkańców.

O komentarz w sprawie wczorajszego głosowania poprosiliśmy inwestora Arkadiusza Gumieniczuka prezesa firmy Trawnik Producent   Inwestycja, którą  chcemy zrealizować na terenie powiatu szczecineckiego, to mówiąc obrazowo " kura znosząca złote jajka" i to, nie przez najbliższe 5 lat, ale przez następne pokolenia. To będzie największa sportowo-treningowa baza pobytowa dla młodzieży w Europie i miasta w całej Polsce ubiegają się u mnie o pozyskanie tej inwestycji. Wczoraj odbyła się sesja rady Powiatu, na której była dyskutowana sprawa dzierżawy pod budowę infrastruktury. Byłem przekonany, że 16 radnych powiatowych zagłosuje ZA. Jakie było moje zdziwienie, że radni opozycji przyrównują inwestycję w stadiony i bazę pobytową, do hodowli świń, norek, czy stawiania wiatraków. Mówią o jej uciążliwości, niedogodności dla mieszkańców, a na koniec głosują przeciw. Jako inwestor chcę powiedzieć wyraźnie, że jestem zbulwersowany ich postawą.

Docelowo w bazie treningowo - szkoleniowej  może jednocześnie przebywać kilka tysięcy osób jednocześnie. Ktoś musi im zapewnić wyżywienie, obiady, napoje, ktoś musi wyprać 12. tys koszulek treningowych, posprzątać pokoje, ktoś musi dbać o infrastrukturę treningowo - sportową, mówimy więc przynajmniej o 100 nowych miejscach pracy. Mówimy też o tym, że o Szczecinku będzie się mówiło nie tylko w skali kraju, ale i Europy, bo to będzie  liczące się miejsce treningowe w świecie sportu. A radni powiatowi mówią tej inwestycji NIE i ja tego nie potrafię zrozumieć.

Zapytany o opinie w sprawie głosowania Starosta Krzysztof Lis  powiedział nam Pan Gumieniczuk jest dla nas bardzo poważnym partnerem.  Ja jestem ogromnym entuzjastą tego projektu. Powiat od początku sprzyjał tej inwestycji, bo widzimy w niej ogromny potencjał dla naszego regionu. Osobiście zupełnie nie rozumiem dlaczego radni opozycji zagłosowali przeciwko. Powinniśmy zrobić wszystko, aby ta inwestycja została zrealizowana tutaj. To jest przecież nasz lokalny, dobrze nam znany i szanowany inwestor. Budzi większe zaufanie, niż jakikolwiek inwestor z zewnątrz.

Przeciwko zgodzie na dzierżawę gruntu dla firmy Trawnik Producent zagłosowali radni: Jerzy Dudź RdS, Joanna Pawłowicz RdS, Tomasz Wójcik RdS, Ewa Nowosielska PSL oraz Janusz Babiński PSL, Adam Podpora PSL.  Radna Bożena Kawczyńska PS wstrzymał się od głosu. Radni reprezentujący Porozumienie Samorządowe oraz Platformę Obywatelską  większością 9-ciu głosów przegłosowali uchwałę zezwalająca na dzierżawę, jednak rozgoryczony przepychankami inwestor myśli o zmianie lokalizacji.

Szczególnie zażenowany jestem postawą byłego Wójta Gminy Szczecinek Janusza Babińskiego - mówi nam Arkadiusz Gumieniczuk, który jako mieszkaniec Turowa i wójt miał możliwość obserwować rozwój firmy Trawnik Producent od samego początku. Widział jaki wpływ mieliśmy do tej pory na Turowo  i co dobrego udało nam się zrobić, tu lokalnie. I dziś on głosuje także przeciw naszym kolejnym inwestycjom. Tego nie potrafię przyjąć, nie potrafię tego zrozumieć.

Dziwi mnie również  brak wcześniejszego zainteresowania radnych inwestycją i inwestorem. Tuż przed głosowaniem słyszę, że Pani Pawłowicz ma wątpliwości jak ja będę podlewał tak dużą ilość trawy w trakcie suszy. A ja dziś jestem największym producentem trawy w Europie i wiem jak podlewać trawę. Ja zapraszam radnych do mojej firmy, chętnie pokażę jak ja podlewam trawę, jakie stosuje technologie. Z każdym radnym  chętnie porozmawiam, pokaże swoje zaplecze. Jednak nikt z radnych RdS  się tym nie zainteresował, nie przyjechał porozmawiać o firmie i inwestycji. A potem radni głosują przeciw, bo maja wątpliwości. Nie rozumiem tego - mówi nam inwestor.

Przypomnijmy, że ostatnio w naszym Powiecie, doszło do zablokowania inwestycji fermy norek we Gwdzie Małej i chlewni trzody świń w Ostropolu k. Barwic. Dochodziło też do protestów przeciwko budowie fermy wiatrowej w Białym Borze. Warto zauważyć, że ostatnio każda nowa propozycja inwestycji, a co za tym idzie tworzenia miejsc pracy jest oprotestowywana i bojkotowana. Pozostaje pytanie czy nasz region może sobie na to pozwolić I jeśli tak dalej będzie kto poniesie tego konsekwencje?

 Więcej na ten temat usłyszą Państwo już jutro 02.09 w Echach Dnia Zapraszamy

Komentarze (23)

Adam 2015-09-02 09:06

To już wiemy na kogo nie głosować

wojtek 2015-09-02 11:00

I to jest dowód na to że jak pani Pawłowicz by została burmistrzem to w Szczecinku bezrobocie byłoby na poziomie 50%

grześ 2015-09-02 16:10

niech ten pan zacznie płacić swoim pracownikom którzy tyrają po 300 godzin w miesiącu

Ja nie mogę 2015-09-02 17:40

Norki NIE!, chlewnie NIE! Wiatraki NIE! Kronospan NIE! Rds TAK! - i będziemy mieć największe bezrobocie w Polsce. Zauważam, że ci radni pobierają pensje za to, że blokują wszystkie inwestycje. Nie pozwolą na stworzenie ani jednego miejsca pracy. A ich największym marzeniem jest do tego zamknąć Kronospan. Po prostu brak słów!

ktoś 2015-09-02 19:31

praca tak a nie niewolnictwo mój znajomy pracował u tego "przedsiebiorcy" i był gościem w domu a za nadgodziny dostawał zwykłom stawke a gdy niemógł pracować straszono go zwolnieniem.

Iza 2015-09-02 20:00

Trzymam kciuki za Pana inwestycje! To jest wielka sprawa dla naszego miasta. Niech Pan się nie zraża, wszędzie się znajdą tacy ludzie, którzy ciągną wszystko w dół. Także w Radzie Powiatu- na szczęście w mniejszości.

stefan 2015-09-02 20:29

Kto przyblokował Kabel-Technik, kto dał ciała, że fabryka mebli powstaje w Świdwinie, kto promuje byłego kuracjusza zakładu karnego?

Marek B. 2015-09-02 20:48

Jestem za tym projektem. Zadam pytanie. Kto z głosujących przeciw zadał sobie trud zapoznania się z projektem? Czy ktoś z przeciwników w życiu coś zbudował co dałoby miejsca pracy? Kuriozalne pytanie dotyczące podlewania trawy zadała pani Pawłowicz! Czy zadała pani sobie trud zapoznania się danymi dotyczącymi firmy TRAWNIK PRODUCENT ?!! Produkcję trawy firma prowadzi na powierzchni wielokrotnie większej niż obszar boisk w projekcie i dla pani i innych niedowiarków powiem, że na tych setkach hektarów trawie wody nie brakuje. Podlewana jest i ma się dobrze. Reasumując. Nie ma takich odważnych co w naszym mieście wprowadzają taki rozmach inwestycyjny, a jeśli się znajdują to trzeba im kłody pod nogi rzucać?? Wstyd drodzy radni wstyd. Waszym zadaniem jest POMOC w rozwoju miasta, w tworzeniu nowych miejsc pracy, w promowaniu Szczecinka na tyle ile jest to możliwe. Myślę, że prezes firmy TRAWNIK PRODUCENT wzniesie się ponad te małostkowości radnych i dopnie swego realizując to ogromne przedsięwzięcie. Trzymam kciuki.

Ja 2015-09-02 21:11

Powodzenia P. ArkuInestycja jest oszałamiająca. Trzymam kciuki.

Gość 2015-09-02 21:46

O proszę "inwestor"...kolejny Szczecinecki przekręt, który po układzie chce coś dostać tanio i dobrze przyciąć!!!! I dobrze że nie poparli....przecież to trąci "wałkiem" na kilometr!!!

Eliza 2015-09-02 21:56

Pan Dudź przez 42 lata pełnienia szacownej funkcji dyr. Muzeum pobierał pieniądze z urzędu wypłacane przez Państwo. Pani Pawłowicz z zawodu nauczyciel także. Ci ludzie, którzy nigdy nie tworzyli miejsc pracy, nie zabiegali o klienta nie martwili się o wypłaty dla swoich pracowników i ZUS-y, dziś decydują o najważniejszych inwestycjach w Powiecie. Pozbawiając swoimi decyzjami kolejnych ludzi nawet szansy na pracę. To się nie mieści w głowie!!! Do tej pory myślałam że to tylko takie niegroźne szkodniki. Myliłam się bardzo ci ludzie zagrażają naszemu funkcjonowaniu. Jestem porażanona.

gosc 2015-09-02 23:01

Tyranie po 13-15h codziennie, nawet wolna niedziela nie jest pewna. Do tego brak nadgodzin, stala stawka. Wyplata gruba, ale po 300h w miesiacu to wszedzie sie "dobrze" zarobi. Inwestycja w zalozeniu dobra, ale niech najpierw sie dostosuje do obowiazujacych norm, prawa pracy itd. 100 miejsc pracy wyzyskujacej ludzi to bezczelnosc. Radze nie kierowac sie ambicjami kosztem pracownikow. Wyzyskujac idzie sie szybko dorobic. Potem przyjdzie czas na kolejne inwestycje.

Paweł 2015-09-03 00:48

Mam wrażenie, ze nawet gdyby odkryto tu rudę złota to przeciwko wydobyciu byłaby "opozycja" z kompetętną panią Pawłowicz na czele tak dla zasady na NIE. Swoją drogą Trawnik dostarcza nawieszchnie do kilkudziesieciu boisk w Europie, ale tak, na pewno nie mają zielonego pojęcia jak ją podlewać i dbać o nią, przecież to logiczne. I pomyśleć że prawie połowa Szczecinka była za "Panią Burmistrz" - uff, o mały włos, było blisko.

bezinteresu 2015-09-03 18:26

Chciałam grzecznie zapytać Drodzy "mieszkańcy Szczecinka" , czemu tak bardzo kieruje wami zazdrość ? Jeżeli ktoś ma zarzuty o nie płacenie lub wykorzystywanie w pracy, niech przyjdzie do tego Pana i osobiście z nim porozmawia, a nie publicznie oskarża jeden przez drugiego . Według mnie jest to czysta zazdrość, jak wcześniej już wspomniałam , bo jak inaczej można nazwać publiczne pranie brudów, co najlepiej jeszcze nie w swoim imieniu. Człowiek chce zrobić coś dobrego dla miasta, dla dzieci, dla mieszkańców i tym powinniśmy się kierować, a nie wymyślaniem kto jakim jest człowiekiem i wyszukiwaniem na siłę jego błędów. Może ktoś z państwa, kto nie akceptuje inwestycji tego Pana podejmie się takiej działalności... Szkoda tylko, że nie ma na co liczyć.W imieniu mieszkańców przekazuje, że z niecierpliwością czekamy na więcej dla naszego miasta.

bolek 2015-09-03 19:42

nastepny walek pana trawnika. ale ten to taki ze pruszkow i wolomin moze sie uczyc.

roman 2015-09-03 19:46

taki obiekt buduje sie za gora 80-100 milionow. oboz pracy a nie firma.

trener 2015-09-03 22:28

na weszło była mowa o 200 milionach i tym samym projekcie,a teraz już 300,budujcie bo za rok bedzie 400 milionów.

Irek 2015-09-03 22:42

mieszkańcy w dużej części kibicują Panu. Niech się pan nie zraża Panie Arku

Ja 2015-09-16 20:49

Szkoda słów,moze ktos spróbuje dac prace chociażby dla 10 osób.na sile nikt nie zaciaga do firmy do pracy.Zamiast krytykowac,może samemu spróbować cos zrobić dla innych.

dostawca 2015-11-16 21:11

Oszust jakich mało kilka spraw w sądzie za niepłacenie faktur o jakiej inwestycji mowa radni wiedzą co robią

nikodem 2015-12-24 03:49

w Łodzi też zrobił wałek...ale Rodowici Łodzianie mu nie odpuszczą!!!

Hubert 2016-02-03 23:16

ZŁODZIEJ i OSZUST ! ! ! Takich typów trzeba eliminować z rynku jak najszybciej.

zazdrosc 2016-02-07 06:45

Ludzka zazdrosc nie zna granic,gdy czlowiekowi tylko zacznie robic sie dobrze od razu takie hieny jak kilka przedemna wypisuje bzdury! A moze za prace sie wezniecie a nie du smarujecie ludzia sami przynosicie wstyd dla spoleczenstwa bo z tego co wiem p.Arek wcale nie ma zlych zamiarow... A z tego co rozmawiam ze znajomymi ktorzy pracowali czy pracuja u niego sa zadowoleni a placza tylko same nieroby co by tylko kase za darmo brali ....jestescie zalosni ...Panie Arku niech Pan nie slucha tych hien bo ich zazdrosc zrzera a pewnie sami gowno maja ...a ty dostawco moze odkryj swoja tozsamosc bo pewnie tez bardzo ciekawa masz przeszlosc ...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: