Uwolnij swoje książki!

  • KW
  • 2015-08-31 13:31:20
Uwolnij swoje książki!
  • Foto: TV Gawex

W naszym mieście możemy od teraz korzystać z bookcrossingu, czyli idei, która ma na celu udostępnianie książek szerokiemu gronu ludzi.

Pod koniec lipca informowaliśmy Państwa o idei bookcrossingu, która została zapoczątkowana w Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinku. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Teraz do walizki w CIT dołączyło osiem gablot w różnych zakątkach Szczecinka, także przepełnionych książkami, które można wziąć, przeczytać, czy wymienić. 

Bookcrossing jest ideą znaną już w latach 80., którą tak naprawdę rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista Ron Hornbaker. Ron Hornbaker stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Bookcrossing, to w dużym skrócie wielka światowa biblioteka, w której nie ma żadnych opłat, ani kaucji. Generalnie chodzi o to, że jakaś osoba zostawia (uwalnia) książkę w dowolnym w zasadzie miejscu (tzw. półce), a druga osoba tą książkę znajduje. Ludzie zajmujący się bookcrossingiem twierdzą "że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane".  Na terenie miasta pojawiło się osiem bookcrossingowych gablot z książkami. Wszystko to, za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinku oraz Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, które w ten niekonwencjonalny sposób popularyzują i przyczyniają się do promocji czytelnictwa. Również w Szczecinku będzie można "uwolnić" swoje, przeczytane już książki i wybrać inne zostawione w gablotach przez mieszkańców. Punkty bookcrossingowe znajdują się w Szczecinku miedzy innymi na Mysiej Wyspie, na Placu Wolności, na ulicy 9 Maja, przy plaży wojskowej, przy CK Zamek, w okolicach dworca PKP i PKS oraz przy wyciągu do nart wodnych. Ważna informacja – w gablotach nie zostawiamy książek, które są własnością biblioteki.

KORZYSTAJ! Możesz korzystać ze zbiorów.
WYMIEŃ! Jeżeli znajdziesz w naszej walizce/gablocie książkę, którą chcesz mieć, WEŹ ją, a w zamian przynieś i zostaw u nas inną, równie cenną.
RZUĆ W OBIEG! Jeśli zostawiasz tutaj książkę, wiedz, że jest ona darem dla innych.
SZANUJ! Korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

marzena 2015-09-01 19:31

Super pomysł

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: