WIDEO: Ratownicy z OGR TADMED Szczecinek na Zachodniopomorskich Manewrach

  • KW
  • 2015-08-31 08:49:10
WIDEO: Ratownicy z OGR TADMED Szczecinek na Zachodniopomorskich Manewrach
  • Foto: Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek

W miniony weekend, 28-30 sierpnia członkowie Ochotniczej Grupy Ratowniczej TADMED ze Szczecinka wzięli udział w Zachodniopomorskich Manewrach Ratowniczych, które odbywały się w nadmorskich miejscowościach Mielno, Sarbinowo, Łazy. OGR TADMED była także jednym z organizatorów tej imprezy.

80 ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża z 8 Grup Ratownictwa, około 60 strażaków jednostek ochrony wysokościowej, przeciwpożarowej oraz poszukiwawczej, a także ponad 70-ciu pozorantów wzięło udział w Zachodniopomorskich Manewrach Ratowniczych PCK Koszalin - Mielno, których głównym celem była integracja Grup Ratownictwa PCK i współpraca różnych jednostek ratowniczych z całej Polski. Podczas manewrów współpracowały ze sobą ekipy m.in. ze Szczecinka, Bydgoszczy, Koszalina, Warszawy i Trójmiasta. Współdziałanie jednostek ratownictwa w przypadku ataku terrorystycznego na obiekt z dużą ilością poszkodowanych oraz udzielanie pomocy humanitarnej w trudnych warunkach atmosferycznych – m.in. takie scenariusze były ćwiczone podczas Zachodniopomorskich Manewrów. Ratownicy ćwiczyli również poszukiwanie osób zaginionych, ewakuację z akwenów wodnych, ewakuację z gruzowisk i wysokości. 

Organizatorem "Zachodniopomorskich Manewrów Ratownictwa" była Grupa Ratownictwa PCK Koszalin, a współorganizatorami gmina Mielno, Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek, Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Zachodniopomorskie Psy Ratownicze, OSP Wołczkowo, OSP Gryf oraz Polskie Towarzystwo Ratownictwa Medycznego. 

Stowarzyszenie OGR '''TADMED'' Szczecinek to grupa ludzi w różnym wieku, trudniąca się różnymi profesjami, którą łączy jedno - chęć pomocy drugiemu człowiekowi. W swoim gronie grupa ratownicza skupia wiele osób, głównie ratowników przedmedycznych. Trzonem stowarzyszenia są właśnie ratownicy medyczni, studenci kierunków medycznych, strażacy PSP i OSP, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się z innymi. Ratownicy działający w tej grupie chętnie biorą udział w szkoleniach związanych z pomocą medyczną, na przykład w takich, które były organizowane w miniony weekend w nadmorskich miejscowościach. Stowarzyszenie istnieje od 1,5 roku, a niedawno utworzona została także sekcja ratowniczo- poszukiwawcza. Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED jest więc jedną z czterech grup poszukiwawczych, działających na terenie województwa zachodniopomorskiego i razem z Zachodniopomorskimi Psami Ratowniczymi OSP Wołczkowo, OSP Gryf Szczecin, Grupą Ratownictwa PCK Koszalin stanowią oni Wojewódzki Zespół Poszukiwawczy.

Cieszymy się, że mieliśmy możliwość sprawdzenia się w każdych warunkach i działaniach, a także poznania super ludzi zrzeszonych w innych grupach medycznych - mówili nam ratownicy z OGR TADMED, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że Zachodniopomorskie Manewry Ratownicze staną się tradycją na kolejne lata - dodają. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: