Podsumowanie Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie

  • KW
  • 2015-08-28 12:19:55
Podsumowanie Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie
  • Foto: Alik Buczacki

Żar lejący się nieubłaganie z bezchmurnego nieba, wyschnięta ziemia, która od wielu dni nie widziała kropli wody i wszędobylski kurz – w takiej scenerii przyszło działać organizatorom XII Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 2015.

Nie bacząc na temperatury, które w cieniu przekraczały grubo 30 stopni, już 14 sierpnia postawiono namiot sztabowy, aby od rana 15 sierpnia rejestrować uczestników imprezy. Nie pierwszych, bo ci już od kilku dni w liczbie kilkudziesięciu osób biwakowali na terenach zlotowych. Potem wszystko poszło utartym od kilku lat trybem. W dzień i w noc jechały grupy, pojazdy na kołach i ciężkie na lawetach. W sumie do dnia 23 sierpnia zarejestrowano 3732 osoby, w tym: obywateli polskich – 3454, Niemców – 224, Rosjan- 2, Anglików – 8, Francuzów – 5, Holendrów -17, Belgów -7, Szwedów – 6, Norwegów 7, Bułgarów 2.

Na zlot przyjechało łącznie 1257 pojazdów, w tym: 455 pojazdów militarnych różnego typu i 129 motocykli militarnych. Uczestnicy przyjechali 617 samochodami cywilnymi, przyprowadzili też 72 przyczepy mieszkalne.

Piękne słońce nie szczędziło swoich promieni, aby uświetnić w dniu 20 sierpnia oficjalną ceremonię otwarcia z udziałem pocztu sztandarowego w asyście kompanii honorowej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu. Ceremonię uatrakcyjniła orkiestra wojskowa z garnizonu szczecińskiego. Formułę otwarcia zlotu wygłosił Wiceburmistrz Bornego Sulinowa, pan Bogdan Korpal. Do licznie zebranych uczestników przemówił również Komandor Zlotu, pan Wiesław Bartoszek, który z uwagi na suszę zaapelował o zachowanie szczególnych środków ostrożności. Ceremonię zakończył dynamiczny pokaz walki w wykonaniu drużyny rozpoznawczej ze składu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Dalszy przebieg imprezy nie odbiegał od planowanych założeń. Jak zwykle ogromne zainteresowanie licznie zebranej publiczności wzbudzały popisy sztuki jeździeckiej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, fachowo komentowane przez pana Jerzego Hanisza. Przez cały czas trwania imprezy tłumy gości oblegały wyeksponowane na placu przed sceną ciężkie pojazdy bojowe: KTO „Rosomak”, samobieżną haubicę „Dana”, czołg PT 91 i ozdobę zlotu – wystawioną przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy haubicę M 109 produkcji amerykańskiej, „uczestniczkę” wielu wojen na całym świecie, począwszy od wojny wietnamskiej w latach 60. ubiegłego wieku. 

Dech w piersiach zapierała sobotnia parada czołgów po tankodromie. Ogromne obłoki kurzu, ryk silników pozwalał na wyobrażenie sobie, jak w latach 40. ubiegłego wieku wyglądały bitwy pancerne na pustyniach afrykańskich. W trakcie zlotu nie zabrakło też wyjazdu grupy uczestników na cmentarze wojenne w Bornem Sulinowie i w Szczecinku zakończonego piknikiem militarnym pod szczecineckim ratuszem. Tradycyjna, sobotnia parada pojazdów po drogach gminy Borne Sulinowo, wyczekiwana z niecierpliwością przez mieszkańców miejscowości wokół jeziora Pile, liczyła ponad 120 różnego typu pojazdów.

Jak co roku nie zabrakło w sobotni wieczór wyróżnień dla uczestników:
• wyróżnienie Komandora Zlotu w kategorii pojazdy gąsienicowe za haubicę samobieżną M 109 dla Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy,
• wyróżnienie Burmistrza Bornego Sulinowa za wieloletnią współpracę przy organizacji zlotu dla pana Romualda Gacka,
• wyróżnienie Dyrektora Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie w kategorii pojazd kołowy pow. 3,5t dla właściciela LUCHS 1976, pana Christophera Gebhardt,
• wyróżnienie Prezesa Stowarzyszenia Militarnej Historii Bornego Sulinowa za motocykl militarny GNOME RHOME dla pana Jana Wilkaniec,
• wyróżnienie firmy Coca-Cola za aktywny udział w zlocie poprzez budowę dioramy TASK FORCE VIKING dla Grupy Pasjonatów Wojskowości z całego kraju odtwarzającej żołnierzy armii Wielkiej Brytanii i USA podczas wojny w Afganistanie,
• wyróżnienie Kompanii Piwowarskiej S.A. w kategorii pojazd kołowy dla właściciela GAZ 69A, pana Dirka Houben.

info: Bogumił Turowski, Paulina Undrych-Matkowska, www.bornesulinowo.pl

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

ja 2015-08-28 23:02

To chyba nieco mniej niż rok i dwa lata temu?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: