Złocienieckie szkoły po zmianach - gotowe na nowy rok szkolny

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-27 15:21:14
Złocienieckie szkoły po zmianach - gotowe na nowy rok szkolny
  • Foto: TV Gawex

Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego to gorący okres dla każdej placówki edukacyjnej. Po zmianach przyjętych przez Radę Miasta w Złocieńcu, dotyczących łączenia szkół w mieście, koniec sierpnia to okres wyjątkowo intensywnych prac. Wszystko wskazuje na to, że 1 września dzieci rozpoczną naukę w przygotowanych i odnowionych budynkach przy ul. Orzeszkowej, Chopina i IDywizi WP. O to jak są przygotowane szkoły, zapytaliśmy złocienieckich urzędników i dyrektorów placówek.

O kwestii  łączenia, a co za tym idzie likwidacji szkół w Złocieńcu gorąco dyskutowano w styczniu tego roku, kiedy to burmistrz Krzysztof Zacharzewski, po objęciu urzędu zaproponował  daleko idące zmiany w złocienieckim szkolnictwie. Szczegółowo o tym projekcie pisaliśmy TU. Dziś tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2015/16, w którym to złocienieckie szkoły będą pracowały w nowym systemie pytamy nauczycieli i urzędników o to,jak wyglądają przygotowania placówek do  realizacji czekającego ich zadania.

Jak powiedziała nam Janina Król dyrektor połączonych szkół SP1 i SP2 – uważam, że pomysł połączenia szkół jest bardzo dobry. Młodsze dzieci będą razem i nie będą miały kontaktu ze starszymi dziećmi z klas 4-6, a jak wiadomo te grupy mają zupełnie róże potrzeby i różna zachowania. Przypomnijmy do tej pory uczniowie klas 1-3 uczyli się w drugim budynku mieszczącym się przy ulicy im. E. Orzeszkowej, tam bowiem odbywały się zajęcia komputerowa i zajęcia wychowania fizycznego. Teraz nie będzie problemu z przeprowadzeniem dzieci  z jednego budynku do drugiego, co jest ogromnym utrudnieniem zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy dzieci trzeba za każdym razem ubrać do wyjścia, a także przeprowadzić przez ulicę.

Aby przygotować się do nowego roku szkolnego w budynkach szkolnych wykonano wiele niezbędnych prac. Jak powiedziała nam Jolanta Dołbniak kierownik referatu infrastruktury społecznej w Urzędzie Miasta Złocieniec - w szkole podstawowej nr 1, przy pomocy i nauczycieli i rodziców przeprowadzono malowanie klas, doposażono  je także  w nowe ławki  i krzesła i szafki do przetrzymywania książek, pozyskano także nowe pomoce szkolne.

Na terenie szkoły Podstawowej nr.1 będzie  także czynna świetlica od  godz. 7:00 do 16:00 będą mogły tam przebywać te dzieci, których rodzice pracują i nie mogą odebrać bezpośrednio po lekcjach.  Jak zapewnia Dyrektor Janina Król świetlica już  jest przygotowana, wyposażona, a opieką będzie objęte 130 dzieci z klas młodszych.  

W sumie w nowej szkole - powstałej z  połączonych szkół nr1 i nr2, od nowego roku naukę rozpocznie 372 uczniów. Łącznie będzie to 30 oddziałów, w tym aż cztery klasy sportowe. Od nowego roku będzie tu 7 klas I, po 20 osób każda;  7 klas II również po 20 osób każda i 4 klasy III też po 20 osób. Szkoła będzie liczna, ale urzędnicy widza płynące z tego powodu korzyści. Będzie łatwiej o zastępstwa i o oszczędności, choć te przyjdą dopiero z czasem - mówi nam Natan Fiutowski  v-ce burmistrz.

W ramach prac prowadzonych w szkole mieszczącej się przy ul. Chopina, gdzie od września będzie znajdować się gimnazjum dla 295 złocienieckich uczniów przeprowadzono prace w obrębie szatni i przebieralni. Wszystko po to, aby chłopcy i dziewczęta miały oddzielne przebieralnie na zajęcia sportowe. Dodatkowo pomalowano większość klas i wymieniono posadzkę oraz balustradę . Szkoła ma  tez całkowicie nową sieć komputerowa, do której  dostęp jest możliwy z każdej klasy.

W budynku na ul. Orzeszkowej, gdzie do tej pory uczęszczały dzieci z klas1-3 Szkoły Podstawowej nr.1 od nowego roku szkolnego powstanie przedszkole. Jak zapewnia Jolanta Dołbniak  kierownik referatu infrastruktury społecznej – tu także wykonanych jest wiele prac. Odmalowane zostały sale i pomieszczenia socjalne, zrobiono  także nowe  schody wejściowe, odnowiono płot i teren zielony wokół przedszkola. Ze zlikwidowanego  przedszkola wojskowego pozyskaliśmy także liczne zabawki. Teraz czekamy tylko na dzieci – podsumowuje Jolanta Dołbniak.

Natan Fiutowski – v-ce burmistrz Złocieńca w rozmowie z nami stwierdził, że wszystkie te zmiany przyniosą tylko korzyści zarówno dla dzieci i ich rodziców oraz dla pracy złocienieckich szkół. Czy tak będzie pokażą najbliższe miesiące.

Komentarze (1)

Mieszkanka 2015-08-28 18:27

Na początku wszyscy byli przeciw, a teraz proszę jakie ogólne zadowolenie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: