Konflikt w Złocieńcu - mieszkańcy wyszli na ulice

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-21 14:19:54
Konflikt w Złocieńcu -  mieszkańcy wyszli na ulice
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańcy Złocieńca mają poważny problem brak pracy i horrendalnie wysokie czynsze, które jak zapowiada deweloper wkrótce jeszcze wzrosną. Mieszkańcy boją się o utratę mieszkań i posądzają właściciela lokali o celowe działanie mające doprowadzić do ich wysiedlenia. Ich zdaniem wszystko po to, by zamienić bloki w hotele robotnicze dla pracowników ze wschodu. Białorusini i Ukraińcy mieliby zasilić tanią siła roboczą powstającą w Złocieńcu fabrykę przetwórstwa rybnego. Docelowo zakład ma zatrudniać 700 osób. Wszyscy nawzajem obwiniają się za zaistniałą sytuację i mówienie nieprawdy. Mieszkańcy wyszli na ulice i chcą walczyć o swoje prawa. Sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media.

Wczoraj 20 sierpnia późnym wieczorem na boisku przy ulicy Wielkopolskiej w Złocieńcu odbyło się nadzwyczajne spotkanie mieszkańców bloków mieszczących się przy ulicy Wielkopolskiej  z przedstawicielami firmy developerskiej oraz z wiceburmistrzem miasta Złocieniec Natanem Fiutowskim. Sprawa ciągnie się od dobrych kilku lat i głównie dotyczy horrendalnych czynszów jakie firma każe sobie płacić, za mieszkania, które zdaniem mieszkańców są zwyczajnie nie wykończone i wielu przypadkach źle zrobione.  Obecnie płacimy czynsz w wysokości 11 zł za metr kwadratowy niewykończonego mieszkania, a spółka Domar, która je wybudowała planuje podnieść te opłaty od 16 zł za metr. W przypadku 60 metrowego mieszkania, sam czynsz, bez mediów wyniesie 960 zł! Przy naszych zarobkach, które w Złocieńcu oznaczają często najniższą krajową, to jakiś absurd - mówi Krystian Wierzbowski jednej z mieszkańców - i członek komisji mieszkaniowej.

Sprawa stała się jeszcze bardziej  kontrowersyjna gdyż zdaniem mieszkańców, spółka w porozumieniu z właścicielem fabryki przetwórstwa rybnego, która ma powstać nieopodal osiedla, podjęła kroki do tego aby wysiedlić mieszkańców z ich domów i zrobić z bloków hotel robotniczy dla pracowników ze wschodu, którzy mieliby pracować w pobliskiej fabryce. Fabryka przetwórstwa rybnego jest jeszcze w planach, ale docelowo ma zatrudniać 700 osób. Najpierw nam podniosą czynsze tak, ze nie będziemy ich w stanie płacić, a potem nas  wyrzucą, bo ma tu powstać obóz pracy dla fabryki ryb - mówią  do kamery zrozpaczeni mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu -to jest dramat nie tylko dla nas, to jest dramat dla całego Złocieńca.

Zarówno władze miasta jak i właściciele bloków są zdania, że większość postulatów mieszkańców jest niezgodna z prawdą. Ich zdaniem mieszkańcy sami doprowadzili do zaniedbania mieszkań i bloków, a podniesienie czynszu nie ma nic wspólnego z rzekomymi plotkami o utworzeniu hotelu robotniczego dla Ukraińców, mających pracować w fabryce przetwórstwa rybnego.  Józef Błażejewicz Deweloper również zaprzecza informacjom,  że podniesienie czynszu ma na celu wysiedlenie mieszkańców i przeznaczenie lokali na Hotel robotniczy. Mamy takie koszty i musimy podnieść czynsz, nie mamy wyjścia, to nie ma nic wspólnego z mieszkańcami ze wschodu. Jednak jak twierdzą mieszkańcy sprawa jest przesądzona.  Jest pismo w urzędzie miasta w sprawie zatrudnienia pracowników ze wschodu i szukają im miejsca naszym kosztem - mówi Krystian Wierzbowski. Jednak przedstawiciele urzędu miasta na razie nie potwierdzają i  nie zaprzeczają tym informacjom.

Jak powiedział man Natan Fiutkowski  v-ce Burmistrz Złocieńca, uczestniczący w spotkaniu z mieszkańcami współpraca z zakładem przetwórstwa rybnego idzie nam, jak po grudzie, świadczy o tym chociażby fakt iż nikt z przedstawicieli zakładu nie stawił się dziś na tym spotkaniu. Choć był zaproszony. Nam ciężko wypowiadać się w jego imieniu, co do planów zatrudnia.

Cała sprawa jest rozwojowa. Więcej na ten temat zobacz Państwo już dziś w Echach Dnia w TV Gawex, a cały materiał wyemitujemy w przyszłym tygodniu. Zapraszam

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (19)

aa 2015-08-21 19:40

Chcieliście burmistrza deb...... to teraz macie to co chcieliście Mądry wybor

janekkat 2015-08-21 20:05

Firma developerska się przejedzie. Rozmawiałem z Ukraińcami. Oni są w stanie przyjąć każdą pracę aby otrzymać kartę pobytu, Potem rzucają robotę i jadą na zachód. Jakiś tam zakład u was powstanie i owszem, przez jakieś pół roku ludzie będą pracować a potem jeden po drugim opuszczać wasze miasto. Polska nie jest rajem tylko tranzytem.

**** 2015-08-21 22:13

Najlepiej kur***a imigrantów zatrudniać a obywatela pod płot niech żebrze.... Ludzie nie dajcie się!!!! Nie o taka Polskę nasi dziadkowie walczyli!!!!!!

gal anonim 2015-08-21 23:32

Mój komentarz na pewno odbije się echem.Mam jedno zasadnicze pytanie czemu mam płacić podatku i utrzymywać darmozjadów. Dlaczego ja musiałem kupić sobie mieszkanie choć zarabiam mniej niż potrzeba do uzyskania kredytu. Mieszkania komunalne a pod domem konkretne samochody.Wracając do sprawy taniej siły roboczej ze wschodu jestem przeciwny, niestety w naszym kraju jest bałagan ściągamy emigrantów ale czemu my jedziemy na zachód od pracy.Na dzień dzisiejszy sam byłem poza granicami naszego kraju tylko z towarem i to raz. Praca jest w Polsce tylko trzeba chcieć pracować, wiem czasem mało płacą ale w tym czasie szukajmy lepiej płatnej.Skoro ja płace podatki to znaczy że jestem do zlicytowania to boli bo od wielu lat ciężko pracuje.Z pełną odpowiedzialnością powiem stop taniej sile roboczej z polski czy to ze wschodu.Cała ta sprawa prawdopodobnie jest tylko plotką, która będzie jeszcze bardziej rozdmuchana przez media i powstanie kolejny gorący temat.

2015-08-22 08:31

Żeby Złocieniec się rozwijał musi się najpierw rozwinąć Wierzbowski !

jan 2015-08-22 08:37

A burmistrzunia problem mieszkańców nie interesuje ? Pojechał sobie na wojaże do Rumunii i ma was głęboko ?

piki 2015-08-22 09:05

jak wyżej , macie swojego nowego pana i jego cudownego zastępce:)

SALOS 2015-08-22 19:06

rece opadają

zloc 2015-08-22 21:23

Deweloper ma rację. Dostali z urzędu mieszkanie, po obiadki latają mopsu. Nie szanują mieszkań, wszystko zniszczone. Jak jesteście tacy mądrzy, to może pora najwyższa wziąść się za pracę,a jak czynsze za wysokie to do banku po kredyt hipoteczny. Wstyd! Ludzie na filmiku w wieku 30-40 lat i tacy biedni,na dorobku państwa. Za robotę się weźcie a nie tylko się rozmnażacie i narzekacie!

anty 2015-08-23 12:08

Byłeś widziałeś CHOCIAŻ te mieszkania przed oddaniem ?! Żeby się wypowiadać że ktoś je zniszczył trzeba mieć o tym jakieś pojęcie 90% tych ludzi pracuje za cyganskie pensje od początku deweloper robił problemy czy to z usterkami czy to ze światłem lub trawnikiem

Ivo 2015-08-24 06:58

W Polsce pracuje się przez cały miesiāc za 1500zł?!?!? Nie wiem bo nigdy tam nie pracowałam, po studiach 10 lat temu wyjechałam. To jak to 1000zł czynsz+300opłaty...o kurdę ten Złocieniec droższy niż Londyn!!!

Zloc 2015-08-24 10:29

To trzeba było się uczyć,a nie tylko podstawówkę skończyli i miliony by chcieli zarabiać. Jak tak źle,to po kredyt do banku po swoje mieszkanie! A nie przez całe życie tylko brać od państwa!

Zloc 2015-08-24 10:30

To trzeba było się uczyć,a nie tylko podstawówkę skończyli i miliony by chcieli zarabiać. Jak tak źle,to po kredyt do banku po swoje mieszkanie! A nie przez całe życie tylko brać od państwa!

aaa 2015-08-24 14:39

nieroby można powiedzieć niech się wezmą za pracę , anie do urzędu po zasiłek inni muszą kredyty płacić po 30 lat a inni za darmo mieszkać WSTYD !!!!

g5c 2015-08-24 19:59

Ludzie upominacie się o sprawiedliwość.....chcecie żeby wszystko było wam dane, a sami od siebie nic nie dacie, te czynsze płacicie do dewelopera czy do gminy? czy na pewno deweloper widzi te pieniądze, jak kogoś nie stać na takie czynsze, to gdzie byliście jak wam przyznawali te mieszkania? każdy wiedział jakie koszty są utrzymania, wiedział jak to wszystko się przedstawia, nikt na siłę tych mieszkań wam nie dawał. zastanówcie się czy warto mieszkać ponad standart, a nie obwiniacie wszystkich wokół a samych siebie nie.

House 2015-09-01 16:23

A skąd te wypowiedzenie umów?? Gmina nie płaci dla dewelopera??? Co się dzieje z pieniędzmi ludzi którzy płacą czynsze?? Przecież tam większość ludzi płaci 100% czynszu.

aa 2015-09-05 15:06

Co za k....y się wypowiadają, owszem płacą 100 % czynszu w tym czasie wychowują dzieci których mało w Polsce na wyrabianie seniorom emerytur. Mniejszość jest tam patologia. Mieszkania są zimne, a trawnika do dziś nie ma, a ludzie po studiach zarabiaja 1500 zł a jak nie to wcale, większość zarabia 1200 z gr, nie komentuj z tego nick zloc bo jesteś pusty jak bęben skoro Ci tak dobrze to po ch.. wnikasz w ich problemy prawdziwku