Niemiecki Anglik w polskim garażu

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-21 09:24:30
Niemiecki Anglik w polskim garażu
  • Foto: www.auto.dziennik.pl

15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie, które pozwala na rejestrację w Polsce samochodów mających kierownicę po prawej stronie. Czy na skutek zmiany prawa przekonamy się do anglików? Które z nich będą królować na polskich drogach? I jak szybko pojawią się na naszych lokalnych drogach? O to pytamy w urzędach w regionie.

Wielu naszych rodaków pracuje czasowo, lub na stałe w Anglii i posiada tam własny samochód. Dotychczas, aby móc jeździć w naszym kraju autem sprowadzonym z Wielkiej Brytanii, konieczna była kosztowna przeróbka pojazdu. Obecnie wymagane są jedynie niewielkie modyfikacje. W myśl obowiązujących przepisów samochodem z kierownicą po prawej stronie można poruszać się w Polsce po przystosowaniu do ruchu prawostronnego świateł i lusterek. Oprócz tego prędkościomierz ma być wyskalowany w kilometrach na godzinę. Niezbędne jest również, oczywiście, przejście przeglądu technicznego.

„Najpopularniejszymi anglikami, których poszukujemy, są auta produkcji niemieckiej (takich marek, jak: Volkswagen, Opel, Audi czy też BMW). Warto podkreślić, że kosztują one 8–10 tys. zł mniej niż ich odpowiedniki z kierownicą po lewej stronie. Ta różnica w cenie jest bardzo korzystna. W Polsce oferowane są głównie modele z silnikami benzynowymi, a w sprzedaży najczęściej pojawiają się pojazdy z rocznika 2004 i starsze.

Czy to oznacza, że Polacy, aby zaoszczędzić, będą teraz masowo wybierać angielskie modele, raczej nie. Chociaż jazda samochodem z kierownicą po prawej stronie została zalegalizowana, pozostaje sporną kwestią, czy jest to bezpieczne i wygodne. Nasza infrastruktura – np. bramki na autostradzie – nie jest jeszcze dostosowana do tych pojazdów. Tak więc argument cenowy może być niewystarczający, żeby kupić takie auto i nim jeździć.

Jak się dowiedzieliśmy w  wydziale komunikacji  w Starostwie Powiatowym w  Drawsku Pomorskim nie zarejestrowano jeszcze żadnego  takiego samochodu. Podobnie w Starostwie Powiatowym w Szczecinku, jak do tej pory nie został zarejestrował się żaden anglik, ale zainteresowanie tematem wyraziło już kilka osób. Być może wkrótce na naszych ulicach zobaczymy więc kierowców, na szczecineckich rejestracjach, prowadzących po prawej stronie samochodu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: