Szczecinek jednym z tańszych samorządów w Polsce

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-20 11:55:53
Szczecinek jednym z tańszych samorządów w Polsce
  • Foto: TV Gawex

Szczecinek ma tani samorząd! W rankingu magazynu ''Wspólnota'' badającego, które samorządy wydają najmniej, wydatki szczecineckiego Urzędu Miasta uplasowały się na 27 miejscu w skali kraju i na pierwszym miejscu w województwie zachodniopomorskim.

Badania magazynu samorządowego "Wspólnota" prowadzone są  rok rocznie począwszy od 2002 roku. W tegorocznym badaniu obejmującym wydatki poniesione przez samorząd w 2014 roku, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły w Szczecinku jedynie 220 zł. Dla porównania Mielec, tegoroczny zwycięzca rankingu wydał na funkcjonowanie samorządu średnio 157 zł, z kieszeni każdego podatnika, a Nowy Targ zamykający listę 440 zł na jednego mieszkańca.

W roku 2002 kiedy zaczęto pomiar wydatków, Szczecinek zajmował 57 pozycję w kategorii miast powyżej 30 tys mieszkańców. Od tego czasu, rok po roku Szczecinek pnie się w górę listy. Rok 2013 był dla miasta najlepszy, a dla jego mieszkańców najtańszy. Wtedy to, każdy z nas wydał na utrzymanie Urzędu Miasta 207 zł, a Szczecinecki ratusz znalazł się na 25 miejscu w rankingu Wspólnoty.

Jak powiedział nam v-ce Burmistrz Daniel Rak, takie wyniki w rankingach nas cieszą pokazują bowiem, że my zanim wydamy pieniądze, oglądamy każdą złotówkę dwa razy. Wyborcze hasło naszej opozycji Tanie Miasto - realizujemy my, zaczynając oszczędności od siebie. 27 miejsce w Polsce nie jest przypadkiem, cały czas staramy się trzymać wydatki na tym samym poziomie, przypomnijmy w tamtym roku była to pozycja 25. Dziś jako miasto wydajemy na inwestycję 30 mln zł. Realizujemy je jednak takim samym składem osobowym jaki mieliśmy w 2006 roku, a projektów znacznie jest więcej. Mieszkańcy mogą być zadowoleni, gorzej na ta sprawę patrzą urzędnicy, bo co oczywiste oni chcieliby zarabiać więcej - mówi Daniel Rak.

Równie dobrze w rankingu oszczędnych urzędów wypadł Powiat Szczecinecki, który w kategorii  powiaty większe niż 75 tys. mieszkańców znalazł się na miejscu 73, z wydatkami 92 zł na jednego mieszkańca. Rok temu kwota wydatków była taka sama, 92 zł na mieszkańca, co plasowało Powiat Szczecinecki na 92 miejscu rankingu. Wygląda na to, że podobnie jak Urząd Miasta, Powiat z roku na rok wydaje mniej. W 2002 roku zajmował on w rankingu tanich urzędów pozycję 121 i od tamtej pory jego pozycja w rankingu  stale rośnie.

 

 

Komentarze (1)

Monika 2015-08-20 18:35

To akurat dobra wiadomość. Gratulacje!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: