Zobacz czym Szczecinek przyciąga turystów

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-18 10:52:50
Zobacz czym Szczecinek przyciąga turystów
  • Foto: TV Gawex

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, włodarze miasta wyraźnie stawiają na promocje Szczecinka jako turystycznej atrakcji regionu Pomorza Zachodniego. Wydatki na promocję w ogólnokrajowych mediach, uczestnictwo w medialnych projektach muzycznych, rozwijanie oferty kulturalnej i infrastruktury turystycznej - wszystko to ma służyć przyciągnięciu do miasta tych, którzy do tej pory omijali je jadąc nad morze. Miasto próbuje także zachęcić do częstszych odwiedzin mieszkańców naszego regionu

Jak powiedział nam Piotr Misztak - prezes SzLOT Szczecinek ma liczne  atrakcje turystyczne, a także gotowe produkty turystyczne. Atrakcją jest coś co jest dostępne w danej chwili, w danym momencie sezonu, jak koncert, festiwal, czy inne wydarzenie artystyczne. Produktem turystycznym nazwiemy coś co jest obecne tu stale, np. możliwość korzystania z wyciągu do nart wodnych, czy rejsy statkiem po jeziorze Trzesiecko.

Z pewnością coraz więcej osób odwiedza Szczecinek, i choć ten sezon jeszcze się nie skończył wszystko wskazuje na to że może być rekordowy. Piękna pogoda, sprzyjająca wypoczynkowi nad wodą, dwie duże imprezy muzyczne oraz Art Piknik ściągnęły do miasta rzesze turystów. Niestety  niezwykle trudno ich policzyć, ponieważ dane dostarczane przez szczecineckich gestorów do GUS będą dostępne dopiero po zakończeniu sezonu, a i tak nie odzwierciedlają w pełni, całego ruchu turystycznego wygenerowanego  w danym sezonie.

Jak powiedziała nam Ewa Relska z Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinku obsługiwanym od tego roku przez SAPiK, w lipcu CIT odwiedziło około 300 turystów z Polski  i drugie tyle obcokrajowców, pochodzących głównie z Niemiec, Holandii,  Czech, czy Anglii. Odwiedzili nas też turyści z Włoch, Rosji, czy z Chin. Atrakcje, o które najczęściej pytają zwiedzający to Zamek i wyciąg do nart wodnych. Jednak największym zainteresowaniem cieszy się szczecinecka turystyka rekreacyjna, to jest szlaki piesze, kajaki, rowery i  siłownie pod chmurką.  Energetyczny Szczecinek i Informator Kulturalny  SAPiK to ulotki, po które turyści sięgali najczęściej - mówi Ewa Relska z CIT. Nie należy zapominać też o dzieciach i młodzieży przebywającej tu na koloniach - tych odwiedziło nas ponad 200 osób. Najwięcej osób odwiedziło centrum w trakcie trwania festiwalu Polo TV. Spora grupa uczestników koncertu przyjechała do Szczecinka na dwa, trzy dni.

Jak mówi Piotr Misztak, wśród turystów coraz częściej pojawią się zdania ''przyjechałem zobaczyłem - to jest fajne miejsce, do którego można wracać". Nic dziwnego możliwość przejazdu statkiem Księżna Elżbieta, taksówką Bajern, rowery, kajaki, a do tego liczne imprezy muzyczne i sportowe, wraz z innymi atrakcjami w powiecie, tworzą całkiem atrakcyjną ofertę. W lipcu mieliśmy szereg imprez muzycznych, w sierpniu mamy weekend biegowy, Mistrzostwa Europy WKKW W Białym Borze i  dużą imprezę militarną w Bornem Sulinowie.

Jednak główną uwagę turystów odwiedzających Szczecinek przyciąga Jezioro Trzesiecko i wszystko co się tu dzieje, wyciąg , plaże, nowe pomosty, czy tak popularna Mysia Wyspa.  Osiemdziesiąt procent osób odwiedzających wyciąg narciarski to osoby przyjezdne. Mamy turystów głównie z Warszawy, Gdańska, Szczecina, Poznania czy z Krakowa - mówi Piotr Misztak prezes SzLOT widać też nagły przyrost odwiedzających nas osób z Danii i Holandii. Jednak na szczegółowe dane dotyczące odwiedzin na wyciągu przyjdzie jeszcze poczekać, do końca sezonu wodniackiego.

Turystów przyciągają także okoliczne, bunkry, które tworzą ofertę dla turysty zainteresowanego historią militarną i rodzin z dziećmi. Wczoraj mieliśmy okazję rozmawiać z turystami z Poznania, do Szczecinka przyjeżdżamy co roku jadąc z Poznania nad morze i co roku jest tu coś nowego do zobaczenia. W tym roku zaskoczył nas czołg  i armaty koło bunkra. Jesteśmy tu z dwójką chłopców i  to dla nas super atrakcja.

Także Szczecineckie Muzeum Regionalne odnotowało znaczy wzrost odwiedzin. Jeśli chodzi o lipiec to możemy mówić o podwójnej liczbie odwiedzających w stosunku do lat ubiegłych - mówi nam Ireneusz Markanicz dyr. muzeum. To zasługa nowej bardziej otwartej formuły muzeum, a także organizowanych przez tą instytucję imprez.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: