Mistrzostwa Europy Juniorów WKKW roztrzygnięte

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-16 18:04:16
Mistrzostwa Europy Juniorów WKKW roztrzygnięte
  • Foto: Alik

W dniach 13-16 sierpnia br. w Białym Borze odbywały się Mistrzostwa Europy Juniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Ta prestiżowa impreza zgromadziła najlepszych młodych jeźdźców z Europy, których medalowe zmagania obserwowaliśmy przez kilka kolejnych dni.

W Białym Borze w ośrodku szkoleniowym COVAL młodzi jeźdźcy w  atmosferze sportowej rywalizacji sprawdzali swoje umiejętności w trzech dyscyplinach jeździeckich. Pierwszego dnia konkurowali w ujeżdżeniu, drugiego w krosie, a trzeciego sprawdzali swoje umiejętności na biało borskim parkurze.

Najbardziej widowiskową konkurencją był kros, czyli bieg z różnymi przeszkodami terenowymi rozmieszczonymi na 4,5 kilometrowej trasie konkursowej.  Jak powiedział Michał Szubski Prezes  Polskiego Związku Jeździeckiego z sędziów Biały Bór oferuje bardzo zróżnicowany i ciekawy kros, można śmiało powiedzieć, ze jeden z lepszych w Europie. Niedziela rozpoczęła się przeglądem wierzchowców przez weterynarzy.  jeźdźcy i ich opiekunowie musieli mieć pewność, że zwierzęta, są całkowicie sprawne po sobotniej trudnej konkurencji i gotowe stanąć do pokazu umiejętności na Parkurze.

Parkur to konkurencja skoków z przeszkodami, która rozgrywa się  na zamkniętej przestrzeni przy udziale widowni. Na parkurze konkursowym jeździec i koń oddają zazwyczaj około 12 skoków na przeszkodach pojedynczych  i złożonych   Jeździec oceniany jest według kryterium czasu, liczby i precyzji wykonanych skoków, oraz liczby zrzutów. Oczywiście im większa liczba zrzutów, tym niższa punktacja. Jak na taką prestiżową imprezę przystało zawodników oceniał bardzo doświadczony trybunał sędziowski o międzynarodowym składzie. Sędziowie pochodzili z Polski, Irlandii, s sędzia główny z Francji.

W zawodach wzięło udział 78 jeźdźców, z kilkunastu krajów europejskich. Młodzi jeźdźcy zdobywali medale zarówno w zmaganiach grupowych jak i indywidualnych. Oprócz medali i pucharów przyznano także nagrody rzeczowe w postaci cennego, specjalistycznego sprzętu jeździeckiego.

Nagrody wręczone zostały przez vice marszałka sejmiku woj. zachodniopomorskiego Roberta Grzywacza. Na zawodach byli obecni także v-ce wojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko oraz Prezes Polskiego Związku Jeździeckiego Michał Szubski, który wyraził zadowolenie z przebiegu zawodów. Na koniec odegrano hymny narodowe.

Klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco: 1 miejsce - Niemcy, 2 miejsce- Francja, 3 miejsce- Wielka Brytania.

Klasyfikacja indywidualna: 1  miejsce- Niemcy;  2 miejsce- Francja;  3 miejsce Wielka Brytania.

Sponsorem wydarzenia był szczecinecki Kronospan.

 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: