XXIV Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk 2015

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-15 21:25:48
XXIV Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk 2015
  • Foto: TV Gawex

Interfolk to impreza o międzynarodowej sławie, która ściąga animatorów kultury, wykonawców i zespoły nie tylko z naszego kręgu kulturowego, ale z całego świata. Artyści gościli w naszym regionie przez cały tydzień, a ich pokazy mogliśmy oglądać w Kołobrzegu i Złocieńcu.

Od wtorku 11 sierpnia trwa kolejna edycja festiwalu "Interfolk" 2015. Jak co roku, jest to spotkanie z malowniczym, wielobarwnym folklorem z całego świata. Ambicją organizatorów  jest prezentowanie form muzycznych i tanecznych najbardziej zbliżonych do kolorytu danego regionu i podkreślających kulturę jej rdzennych mieszkańców. Czasem są to wielobarwne, egzotyczne stroje i rytmy a czasem swojsko brzmiące melodie, czy przaśne przyśpiewki przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. W trakcie festiwalu nie brakuje też warsztatów oraz spotkań z animatorami kultury, przedstawicielami zaproszonych krajów, oraz goszczącymi ich samorządowcami. Jak powiedział nam Leszek Modrzakowski sekretarz gminy Złocieniec takie spotkania międzykulturowe to cenne doświadczenie dla obu stron.To prawda, szczególnie, że tym razem wraz z artystami z Wenezueli i Panamy Złocieniec odwiedzili także Ambasadorzy tych krajów. Choć różnimy się kulturowo, to sposób wyrazu poprzez taniec i śpiew jest bliski wszystkim ludziom niezależnie od kraju z jakiego pochodzą - zapewniają dyplomaci.

W piątek 14 sierpnia mieliśmy okazję oglądać barwne występy grup folklorystycznych z Panamy i Czech, które gościły w Złocieńcu.  Tam też zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca Zaolzi i Kapela Lipka (Czechy). Dziś 15 sierpnia na gali finałowej na kołobrzeskiej plaży przy Kamiennym Szańcu zaprezentowali się wszyscy wykonawcy, między innymi z Ukrainy, Czech, Białorusi i  Polski. Pomimo wietrznej pogody frekwencja dopisała i na plaży zebrał się tłum widzów. Uczestnicy festiwalu serdecznie dziękowali za okazaną im gościnność, chwalili organizacje i pyszne polskie jedzenie, zapewniali także, że powrócą tu za rok. Imprezę zakończono barwnym pokazem sztucznych ogni.

Zapraszamy na relację z tego wydarzenia do programu TV Gawex  w poniedziałek 17.08.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: