25 lokali mieszkalnych w byłym koszarowcu przy ulicy Polnej

  • KW
  • 2015-08-14 13:07:25
25 lokali mieszkalnych w byłym koszarowcu przy ulicy Polnej
  • Foto: TV Gawex

Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Szczecinku przystąpi niebawem do remontu koszarowca przy ulicy Polnej. Tym samym zakończy się kilkuletni projekt rewitalizacji terenów wojskowych przy ulicach Kościuszki, Myśliwskiej, Kosińskiego i Polnej.

Mało kto pamięta, jak wyglądały kiedyś tereny między ulicami Kościuszki, Myśliwską, Kosińskiego, a Polną. Były to obiekty powojskowe, z powybijanymi szybami i odpadającymi tynkami. Jeden obiekt użytkowany przez WKU, reszta w złym stanie i wydawać by się mogło, że niebawem się to wszystko zawali  - wspomina zastępca Burmistrza Daniel Rak. Miasto Szczecinek poczyniło wiele, aby przygotować ten teren do rewitalizacji. Dzięki temu inwestorzy zainteresowali się tymi terenami i zaczęli w nie inwestować. Teraz, przy wyżej wymienionych ulicach znajduje się między innymi obiekt medyczny, dom weselny, mieszkania, a niebawem dołączy do nich kolejny, zrewitalizowany obiekt. Jeden budynek, który tam został to były budynek kwatermistrzowski. Były tam składowane rzeczy potrzebne do obsługi koszar - mówi zastępca burmistrza. Niebawem, po bardzo długim przygotowywaniu i zmienianiu dokumentacji, szczecinecki ZGM będzie mógł przystąpić do realizacji projektu.

W miejscu koszarowca przy ulicy Polnej powstanie 25 lokali komunalnych. Powinno to spowodować fajny ruch na rynku mieszkaniowym, a mianowicie chodzi o to, że zostaną tam przesiedlone osoby, które zamieszkują mieszkania ZGMu, jednak są one w niskim standardzie - wyjaśnia Daniel Rak. Opuszczone mieszkania ze "starych" zasobów ZGM TBS zostaną przekwalifikowane na lokale socjalne. Wówczas te lokale nie muszą mieć wysokiego standardu, a adaptacja tych mieszkań na mieszkania socjalne umożliwi uzyskanie dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego. Tutaj możemy śmiało sięgnąć po milion złotych - wyraża swoje zadowolenie zastępca Burmistrza Daniel Rak. Wówczas ta cała inwestycja jest dla miasta bardzo atrakcyjna finansowo, ponieważ pozyskane zostanie 30-procentowe dofinansowanie. Jako miasto zobowiązani jesteśmy zabezpieczyć lokale socjalne i stale to czynimy. Na pewno jest to pomysł warty naśladowania, i uważam, że inne miasta niebawem także pójdą tą drogą - mówi Daniel Rak. 

Na zagospodarowanie terenu wokół koszarowca także są już plany. Nakłady finansowe mogą tam sięgnąć kilkaset tysięcy złotych, ponieważ planuje się zbudować drogę, place zabaw, teren rekreacyjny, zieleń. W 2006 roku szukaliśmy pomysłów jak pozyskać środki na rewitalizację tych wojskowych terenów i wydawało się to niemożliwe. Teraz, po kilku latach, przy wspólnej pracy wielu jednostek i inwestorów, wszystko dobiega końca. Mam nadzieję, że ZGM budynek odda w 2016 roku do użytku - podsumowuje Daniel Rak. 

25 lokali mieszkalnych w byłym koszarowcu przy ulicy Polnej

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: