Janusz Leszko straci mandat radnego? Jest postanowienie Komisarza Wyborczego w Koszalinie

  • KW
  • 2015-08-12 10:21:44
Materiał wideo:

Janusz Leszko, radny Rady Miasta Szczecinek może stracić mandat radnego. Według Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Leszko złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

O wszczęcie lustracji wystąpił Instytut Pamięci Narodowej ze Szczecina, który stwierdził, że szczecinecki radny współpracował z Wojskową Służbą Wewnętrzną w latach komunistycznych. Na początku bieżącego roku, w lutym, Sąd Okręgowy w Koszalinie wydał wyrok w tej sprawie, jednoznacznie twierdząc, że Janusz Leszko podał nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym. Radny odwołał się od tego wyroku, jednak wyrok z dnia 18 czerwca br. Sądu Apelacyjnego w Szczecinie utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego. Janusz Leszko decyzją sądu stracił prawo wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, a także do jednostek samorządu terytorialnego oraz zakazano radnemu pełnienia funkcji publicznych na okres trzech lat.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas nie kryje zdziwienia w związku z ta sytuacją - sprawa bardzo dziwna, Janusz Leszko jest radnym od wielu kadencji, był radnym miejskim, radnym powiatu, każdorazowo składał oświadczenie lustracyjne i nigdy tego nie kwestionowano. Prokurator IPNu przyznaje, że Janusz nigdy żadnych doniesień nie składał na nikogo i nigdy nie podpisywał zobowiązań wobec jakichkolwiek służb, które dzisiaj są przedmiotem badań IPN. 

Jak powiedziała nam Pani Elżbieta Radomska, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Koszalinie, postanowienie komisarza wyborczego w sprawie wygaśnięcia mandatu zostało wydane 10 sierpnia 2015 roku, w którym stwierdza się wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miasta Szczecinek Janusza Leszko. 

Po otrzymaniu Postanowienia z koszalińskiego Biura Wyborczego radny Janusz Leszko ma 7 dni na wniesienie skargi do Sądu Administracyjnego, co, jak powiedział w rozmowie z nami, ma zamiar uczynić. 

Poniżej przedstawiamy postanowienie Komisarza Wyborczego, a także wypowiedź Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa w Szczecineckim Programie Samorządowym. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: