Prędkość Internetu 96 kb/s albo 128 kb/s - pamiętasz te czasy?

  • Artykuł sponosorowany
Prędkość Internetu 96 kb/s albo 128 kb/s - pamiętasz te czasy?
  • Foto: TV Gawex

Internet narodził się 29 października 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tego dnia odbyła się pierwsza próba transmisji danych przez sieć ARPANET. Odbyła się ona między Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, a ośrodkiem naukowym Stanford Research Institute. Przez 46 lat Internet ewoluuje, rozwija się, udoskonala, zmienia przekształca, co doskonale widać w prędkościach pobierania danych i cenach, oferowanych przez dostawców internetu.

Twórcy Internetu planowali całkiem inną przyszłość dla swojego dzieła, a miała nią być kariera wojskowa. Prace nad stworzeniem sieci informatycznej rozpoczęły się w USA pod koniec lat 60-tych i one miały być odpowiedzią na zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego. Oparta na połączeniu kilku komputerów sieć komunikacyjna miała umożliwiać dalsze wydawanie rozkazów, nawet jeśli nie przeżyłby już nikt, kto miałby je wykonać. Efektem gorączkowych przygotowań do zimnej wojny był system ARPANET, uruchomiony w roku 1969, który uważa się za narodziny Internetu. Wraz z upływem czasu i stygnięciem zimnej wojny szukano innych zastosowań odkrytej technologii. To, jak popularny stał się Internet najlepiej pokazują liczby - otóż radio, aby zgromadzić 50 mln użytkowników potrzebowało 38 lat, telewizja zaledwie 13, Internet (w formie, jaką znamy obecnie) potrzebował 5 lat, aby dołączyć do tego elitarnego grona.

Internet dawno przekroczył granice zwykłej rozrywki, czy tradycyjnych mediów. Według niedawno przeprowadzonych badań około 77% mieszkańców krajów, takich jak Hiszpania, Francja, czy Wielka Brytania nie wyobraża sobie życia bez codziennego dostępu do Internetu. W tym samym rankingu tylko 54% badanych nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Co prawda badania były przeprowadzone za pośrednictwem właśnie Internetu, ale nie zmienia to faktu, że niezaprzeczalnie stał się on częścią naszej codzienności, gdzie przestrzeń wirtualna jest miejscem jak najbardziej realnych emocji i działań, które przynoszą realny efekt. Pamiętamy te czasy, kiedy dostęp do Internetu było to dobro luksusowe, na które stać było nielicznych. Pierwsze internetowe łącze analogowe w Polsce zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce w listopadzie 1990 roku i jest związana z osobą dr. Grzegorza Poloka z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, który ściśle współpracował z CERN (Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych) w Genewie. Natomiast Internet w Polsce dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 roku. (info: www.supermarketing.pl)

Jak rozwijał się internet na naszym lokalnym rynku? Dokładnie 21 grudnia 2000 roku firma Gawex Media podłączyła na ulicy Budowlanej w Szczecinku pierwszego abonenta do Internetu.

cennik

Pierwsze prędkości, które wówczas oferowano klientom to: 96 kb/s, 128 kb/s, 160 kb/s do maksymalnie 320 kb/s, a koszt internetu przy prędkości 256 kb/s wynosił 100 złotych, przy czym już za 96 kb/s musieliśmy zapłacić aż 50 zł!. Dzisiaj, za kwotę 100 złotych (a dokładniej 99 zł) mamy prędkość pobierania danych do 120 Mb/s czy nawet 160Mb/s w przypadku Zielonego Internetu. Porównując ceny i prędkości oferowane dzisiaj i 15 lat temu zapewne nikt z nas nie chce sobie przypominać jak długo zajmowało otwarcie jednej strony internetowej, i jak wysokie rachunki płaciliśmy za usługi. Światłowód to technologia przyszłości, która daje nieograniczone możliwości przesyłu danych. Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach najnowocześniejszych usług lub wypróbować usługę światłowodową? KLIKNIJ TUTAJ.

Komentarze (3)

Abonent Gawexu 2015-08-10 17:26

Pamiętam te czaszy jak internet gawexu był bardzo szybki i stabilny i nie wygórowanej cenie za 128kb/s konkurował z Telekomunikacją polską która miał opłatę za łączę lub przymusowy telefon stacjonarny a gawex oferował usługi telewizja analogowa i internet ale w 2000r jako jedyny miał największy zasięg w szczecinku zamiast tv zachód obecnej vectry a dziś obecny internet jest zamulany reklamami i fleszami które spowalniają działanie nie to co było 15 lat temu

AiT 2015-08-10 20:59

Dziś z Gawex-u korzystają nie tylko mieszkańcy Szczecinka, ale także my Asia i Tomek z Bornego Sulinowa. To liczymy wam na plus i pozdrawiamy

1 2015-08-14 21:17

Mam 1mb/s i tak działa jak kiedyś 120kb/s

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: