Szczecineckie Wiarusy z wizytą na Festiwalu Słowian i Wikingów

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-08-05 11:25:12
Szczecineckie Wiarusy z wizytą na Festiwalu Słowian i Wikingów
  • Foto: zdjęcie organizatora: Festiwal Słowian i Wikingów

Wojskowe koło PTTK Wiarusy pod przewodnictwem Bogdana Bereszyńskiego działa wyjątkowo prężnie, zachęcając mieszkańców do poznawania atrakcji własnego regionu. W pierwszy weekend sierpnia br. Wiarusy wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych zorganizowały ciekawą wyprawę na wyspę Wolin. Ponad 90 osób ze Szczecinka wzięło udział w Festiwalu Słowian i Wikingów - międzynarodowej imprezie przyciągającej tysiące turystów.

Jak powiedział nam Bogdan Bereszyński prezes koła PTTK Wiarusy impreza, w której wzięliśmy udział okazała się wyjątkowo atrakcyjna. Zwiedzaliśmy miasta Wolin i Kamień Pomorski. Odwiedziliśmy charakterystyczną katedrę św Jana Chrzciciela z XIV wieku, piękny ratusz, rynek i fragmenty murów obronnych. W mieście Wolin mogliśmy podziwiać charakterystyczny most drogowy nad cieśniną Dźwiną oraz wzięliśmy udział w międzynarodowym festiwalu Słowian i Wikingów. 

Festiwal Słowian i Wikingów, na Wyspie Wolin, jest największą tego typu inscenizacją w tej części Europy. Co roku bierze w nim udział ponad 1500 uczestników: wojowników, rzemieślników, odtwórców dawnych obrzędów i grup muzycznych z 21 państw, nie tylko Europy. Podczas festiwalu prezentowane są zwyczaje dawnych plemion słowiańskich i nordyckich zamieszkujących tę część Europy z zachowaniem historycznych realiów. Festiwal co roku odwiedza około 37 tysięcy turystów z całej europy. Impreza jest także okazją do spotkań fascynatów nadbałtyckich kultur wczesnego średniowiecza. Jak podkreśla Bogdan Bereszyński, skala tego wydarzenia jest imponująca, byliśmy zaskoczeni rozmiarem tej imprezy, skalą ustępuje ona tylko inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Zachwyciła nas rzetelność z jaką oddawane są niektóre historyczne szczegóły i zwyczaje żyjących w tym regionie, w średniowieczu, ludów. Wzięliśmy udział w licznych prezentacjach średniowiecznego rzemiosła, takich jak garncarstwo, jubilerstwo, bicie monet, a także średniowieczne gry i zabawy, czy walki rycerzy.

Głównymi atrakcjami festiwalu na Wolinie są wielkie inscenizacje bitew Wikingów i Słowian: zdobywanie grodu, palenie wioski, inscenizacje napadów i potyczek. Przedstawienia dawnych obrzędów: ślubu, pogrzebu - na podstawie wikińskich sag. Na wodzie rozgrywają się bitwy replik wikińskich i słowiańskich okrętów, wyścigi i turnieje np. wyścig po wiosłach, gdzie śmiałkowie muszą przebiec po rzędzie wioseł wystających z dulek okrętów. W trakcie trzech dni festiwalu Wikingowie, Słowianie, Bałtowie Madziarzy, Rusini oraz wojowie i rzemieślnicy - odtwórcy postaci innych ludów - rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, strawę przygotowują korzystając ze średniowiecznych przepisów i produktów, rzemieślnicy lepią garnki, a tkacze produkują materiał na ubrania, kowale kują żelazo, złotnicy ze srebra i brązu tworzą kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii; szewcy szyją buty, a zbrojmistrze z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po Dźwinie żeglują repliki wikińskich i słowiańskich okrętów, statków, czasami zdobionymi smoczymi zwieńczeniami dziobowych stew.

 Wizyta na festiwalu Słowian i Wikingów to nie koniec atrakcji, jakie szczecineckie koło PTTK Wiarusy przygotowało dla swoich członków i sympatyków. Jak zapewnia prezes Koła, Bogdan Bereszyński, do końca wakacji czeka nas jeszcze wiele atrakcyjnych imprez turystycznych. O szczegółach poinformujemy już wkrótce w serwisie informacyjnym Echa Dnia.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Zadowolona 2015-08-05 17:33

Pan Bogdan organizuje wiele ciekawych wyjazdów. Z Wiarusami budynie jest nudno. Pozdrawiam ekipę z sobotniej wycieczki.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: