Święto 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca

  • KW
  • 2015-08-03 10:07:29
Święto 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca
  • Foto: TV Gawex

W dniach 30-31 lipca 201 roku odbyły się uroczyste obchody Święta 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego połączone z jubileuszem 20-lecia utworzenia brygady.

Tegoroczne obchody miały dwudniowy charaker. 30 lipca, tj. w czwartek, to dzień poświęcony wydarzeniom kulturalno-sportowym, podczas których odbył się bieg z okazji 20-lecia utworzenia brygady na dystansie 10 km. W biegu wzięli udział oprócz żołnierzy złocienieckiej brygady także przedstawiciele lokalnej społeczności. Zawody rozpoczął dowódca 2 BZ – pułkownik dypl. Artur Pikoń. Niezmiernie się cieszę, że pomimo niesprzyjającej aury wszyscy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w biegu nie zmienili zdania. Wierzę głęboko, że pęd powietrza jaki zostanie wytworzony przez was podczas pokonywania kolejnych kilometrów dystansu pozwoli nam przepędzić deszczowe chmury, tak aby dalszej części dwudniowych obchodów naszego święta towarzyszyła wyłącznie słoneczna pogoda. Niech zwycięży najlepszy oraz idea propagująca aktywny tryb życia - podkreślił dowódca jednostki. W biegu po dość trudnym, lesistym terenie, bezkonkurencyjny okazał się st. szer. Damian Kruczkowski, zaś kolejne miejsca na podium zajęli szer. Robert Kuncewicz oraz st. szer. Krzysztof Woźniak. Klamrą spinającą sportową odsłonę obchodów Święta 2 Brygady Zmechanizowanej był turniej piłkarski rozegrany pomiędzy reprezentacjami Urzędu Miasta Złocieniec, Czaplinek oraz żołnierzami złocienieckiej jednostki. W ramach obchodów święta miał miejsce koncert Lecha Dyblika, była również możliwość zwiedzania złocienieckich koszar. Kulminacyjnym punktem obchodów święta brygady był uroczysty apel na Stadionie Miejskim w Złocieńcu, poprzedzony uroczystą, polową Mszą Świętą.

Po uroczystym apelu odbyło się wręczanie odznaczeń, odznak honorowych oraz nagród rzeczowych i listów gratulacyjnych. Kapitalny, nagrodzony gorącymi brawami przez licznie zgromadzonych gości oraz publiczność koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Poznania pod przewodnictwem Kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Konrada Boryckiego oraz defilada pododdziałów, zakończyły uroczysty apel z okazji święta 2 BZ na stadionie miejskim w Złocieńcu.

Zakończenie części wojskowej to jednocześnie oficjalnie otwarcie festynu rodzinnego, podczas którego zostało zaplanowanych mnóstwo atrakcji, począwszy od zabaw i  konkursów dla najmłodszych, poprzez występ Fitness Extreme poprowadzony przez jednych z najlepszych strongmanów w Polsce – Sławomira Toczka i Marcina Wlizło – będącego jednocześnie żołnierzem służącym w 2 BZ. Ponadto mnóstwo atrakcji, koncertów i imprez współtowarzyszących, w ramach których każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Nie mogło się również obyć bez pokazu stacjonarnego sprzętu i uzbrojenia złocienieckiej brygady. Wszyscy zainteresowani uzbrojeniem i sprzętem mogli dokładnie obejrzeć i usiąść za sterami czołgu PT-91 twardy, haubicy samobieżnej 2S1 „Goździk”, czy też bojowego wozu piechoty BWP-1.

Historia Jednostki sięga marca 1945 roku kiedy to w ramach 14 Dywizji Pancernej utworzono 49 pułk piechoty. Pierwszym dowódcą był płk Robert Satanowski. W 2001 roku 2 Brygada Zmechanizowana została przeniesiona do koszar w Budowie i jako samodzielny oddział podporządkowana 1 Korpusowi Zmechanizowanemu w Bydgoszczy, zaś w marcu 2004 roku brygada weszła w skład 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Relacja z wydarzenia już dzisiaj w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

szpunk 2015-08-03 17:01

Jesten ciekaw jak te stare dziadki zdają obecnie zaliczenie z wychowania fizycznego. Odznaczają się jak wlatach 1980-2010, za to że inni pracują na ich awanse ja dawniej, a Oni dupska grzeja w internatach na poligonach,a gdy żołnierze w pocie czoła latali po poligonie to Oni siedzieli w Internacie i wodę pili , a potem się wielkimi specjalistami w dziedzinie wojskowości stali. Kupa śmiechu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: