Gmina Drawsko Pomorskie walczy z barszczem Sosnowskiego

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-07-30 18:38:39
Gmina Drawsko Pomorskie walczy z barszczem Sosnowskiego
  • Foto: Marcin Łukasz UM Drawsko Pomorskie

W bieżącym roku w krajowych mediach zrobiło się głośno o barszczu Sosnowskiego. Poruszony przez media temat sprawił, że wiele osób zainteresowało się zagrożeniem, jakie może wywołać kontakt z tą rośliną.

Ze względu na fakt, że na terenie gminy Drawsko Pomorskie występuje dużo skupisk ww. rośliny, Burmistrz Drawska Pomorskiego od wielu lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie populacji barszczu, polegające m.in. na wykaszaniu.

Aby kompleksowo rozwiązać  problem barszczu Sosnowskiego, w 2014 r.  przygotowany został i zaakceptowany przez Radę Miejską  w Drawsku Pomorskim "Program  zwalczania barszczu Sosnowskiego, na terenie gminy Drawsko Pomorskie",  zawierający kompletny schemat postępowania, który konsekwentnie stosowany pozwoli na całkowite zlikwidowanie parzącej rośliny.

W lipcu br. przeprowadzony został pierwszy etap zwalczania barszczu Sosnowskiego na terenie miasta i gminy Drawsko Pomorskie polegający na mechanicznym usunięciu nadziemnych części roślin. Kolejny etap, który przeprowadzony zostanie jeszcze w sierpniu 2015 r. polegać będzie na zniszczeniu środkiem chemicznym „odrostów”  roślin wykoszonych w pierwszym etapie.

Przypomnijmy, Barszcz Sosnowskiego  to roślina sprowadzona do Polski w latach 70-tych ubiegłego wieku z ZZSR z przeznaczeniem na karmę dla zwierząt hodowlanych.  Niestety, właściwości pastewne tej rośliny okazały się niewystarczające – wobec czego zaprzestano uprawy – a roślina mająca w naszym kraju doskonałe warunki do rozwoju, rozprzestrzeniała się poza obszary upraw. Roślina ta wytwarza substancje, które w kontakcie ze skórą, w obecności światła słonecznego, powodują trudno gojące się oparzenia II i III stopnia u osób szczególnie wrażliwych na tę substancję.

Info: UM Drawsko Pomorskie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: