Do Muzeum Regionalnego w Szczecinku trafił cenny skarb sprzed ponad tysiąca lat!

  • KW
  • 2015-07-29 12:52:28
Do Muzeum Regionalnego w Szczecinku trafił cenny skarb sprzed ponad tysiąca lat!
  • Foto: TV Gawex

Dziś (29.07) odbyła się konferencja prasowa, na której Ireneusz Markanicz, dyrektor szczecineckiego Muzeum Regionalnego poinformował zebranych o wyjątkowo cennym znalezisku, które prawdopodobnie wzbogaci zbiory naszego muzeum.

W połowie czerwca do Muzeum Regionalnego zgłosili się dwaj wędkarze, mieszkańcy naszego miasta z wyjątkowo cennym znaleziskiem. Przypadkowo, w okolicach miasta natrafili na srebrne monety arabskie. Znalezisko składa się z kilkunastu dirhamów i z setek „siekańców”, czyli części świadomie kruszonych i dzielonych dirhamów. Jest to największy zbiór monet arabskich, jaki udało się dotychczas pozyskać nie tylko na obszarze ziemi szczecineckiej, ale też i na Pomorzu Zachodnim. To cenne znalezisko zostało zgłoszone do Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie oraz Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Miejsce znalezienia monet przebadali koszalińscy archeolodzy, pozyskując kolejne monety i siekańce.

Wstępna analiza tego skarbu wskazuje, że pochodzi on z przełomu IX i X wieku i wiąże się z dynastią samanidzką, a monety były bite w Samarkandzie. Jednak, do prawidłowego odczytu informacji zawartych na monetach, niezbędna jest wiedza z zakresu orientalistyki, a także pomoc samych orientalistów.

Srebro arabskie trafiało na Pomorze dzięki kupcom skandynawskim, którzy zajmowali się często rozbojem i handlem niewolnikami. Zapuszczali się oni głęboko w ziemie ruskie, docierając także na tereny Azji Środkowej. Dzięki nim srebro arabskie w niezliczonych ilościach trafiło do Danii i Szwecji, skąd później docierało m.in. na Pomorze, w tym, jak się okazuje w świetle najnowszego znaleziska, także na teren dzisiejszego Szczecinka.

O dalszych losach skarbu monet arabskich zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale na pewno będzie on poddany badaniom i zabiegom konserwatorskim. Zanim trafi on w ręce specjalistów, część tego atrakcyjnego znaleziska zostanie wyeksponowana w szczecineckim Muzeum. Będzie go można podziwiać do końca sierpnia tego roku.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (2)

Monika 2015-07-30 17:49

Przyznaję, że to znalezisko wymiata.. gratulacje

Arek 2015-08-05 23:29

W niemodlinie tez przypadkowo znaleziono monety . www.niemodlinzamek.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: