Co dalej z fotoradarami?

  • KW
  • 2015-07-29 10:23:51
Co dalej z fotoradarami?
  • Foto: TV Gawex

2016 rok ma przynieść wielkie zmiany, które dotyczyć mają obsługi fotoradarów. Konkretniej to straże miejskie oraz gminne w całym kraju utracą prawo do stawiania mobilnych skrzynek, które odstraszają piratów drogowych i zmuszają ich do zdjęcia nogi z gazu.

Taką decyzję podjęli posłowie Komisji Infrastruktury, którzy chcą taką nowelizację wprowadzić w życie 1 stycznia 2016 roku. Musi ona przejść jeszcze przez sejm i senat. Można zobaczyć statystyki policji z wypadków na drogach z ostatnich 20 lat, które pokazują wyraźnie, że każde kombinowanie w prawie o ruchu drogowym jest związane ze skokowym wzrostem ilości zabitych na naszych drogach i tak będzie też tym razem - mówi Grzegorz Grondys, Komendant Straży Miejskiej Szczecinek. Politycy podpisali wyrok śmierci na tysiące osób. Fotoradary wymuszały ograniczenie prędkości przynajmniej w miejscach, gdzie były one stosowane - dodaje G. Grondys. 

Już teraz mówi się, że utracenie prawa do kontroli prędkości przez straże miejskie i gminne doprowadzi do katastrofy. Zwolennicy fotoradarów argumentują, że w latach 2007 i 2011, czyli wtedy gdy strażnicy mieli ograniczenia w korzystaniu z nich, dochodziło do większej ilości wypadków, w tym śmiertelnych. Przeciwnicy natomiast przywołują raporty Najwyższej Izby Kontroli, która wskazuje zły stan dróg jako główną przyczynę zdarzeń na drogach.

W związku z decyzją parlamentu, rozgorzała dyskusja na temat strat finansowych oraz zwalniania pracowników straży miejskich i gminnych. Uważam, że jest to typowo populistyczna ustawa, zrobiona na potrzeby kampanii wyborczej. To zmniejszy bezpieczeństwo na drogach, a także dochody do budżetów gmin. Nie jest prawdą, że działalność Straży Miejskich jest oparta głównie na fotoradarach - mówi Jerzy Hardie-Douglas, Burmistrz Szczecinka. W szczecineckiej Straży Miejskiej wraz z administracją pracuje około 45 osób. Trzech strażników i 2,5 etatu cywilnego to są osoby zatrudnione przy fotoradarze, a około 26 osób to strażnicy, którzy są na ulicach. Jest przekłamaniem, że Straż Miejska to głównie fotoradar. To uboczna działalność, ale ona spowodowała w Szczecinku zmniejszenie wypadków drogowych - mówi Jerzy Hardie-Douglas. Zaznacza on także, że zmniejszenie wypadków jest nie tylko dzięki fotoradarom, lecz to także zasługa przebudowanych ulic, skrzyżowań, rond. 

W Szczecinku pieniądze z mandatów z fotoradarów przeznaczane były na funkcjonowanie Straży Miejskiej i utrzymanie takiej liczby strażników miejskich, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Jak będzie teraz, trudno powiedzieć, będziemy musieli to przeanalizować. Na pewno jakieś zwolnienia w związku z tym będą. Pamiętajmy też, że w związku z decyzją parlamentarzystów utrzymanie straży miejskiej wzrośnie, to znaczy więcej pieniędzy pójdzie z budżetu. To od 500 tysięcy złotych do miliona złotych, bo takie pieniądze pochodziły z fotoradarów - poinformował nas Burmistrz Szczecinka. 

Komentarze (2)

2015-07-29 18:15

Burmistrzowi wiadomo chodzi o utratę pieniążków z fotoradaru, a nie o te bezpieczeństwo o którym ciągle się mówi. Utrzymanie straży miejskiej wzrośnie i zabierze pieniążki z budżetu. Zlikwiduj tą formację do końca a nie będzie marnowania pieniędzy.

Kowiacz 2015-07-30 21:48

Racja popiera wyżej.precz ze strażą.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: