Święto szczecineckich policjantów

  • KW
  • 2015-07-22 15:26:51
Święto szczecineckich policjantów
  • Foto: TV Gawex

22 lipca 2015 r. w Szczecinku odbyły się Obchody Święta Policji. Jak co roku była to szczególna okazja do podziękowania policjantom i pracownikom Policji za ich codzienną, trudną, a zarazem odpowiedzialną służbę i pracę.

W sali kina Wolność w Szczecinku odbyła się dzisiaj o godzinie 13:00 uroczystość, która była doskonałą okazją do podziękowania policjantom za ich codzienną służbę, a także nagrodzenia i wręczenia awansów zawodowych. Policjanci odznaczeni zostali za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej złotym, srebrnym i brązowym medalem za długoletnią służbę. Otrzymali także akty nominacyjne na kolejny stopień w korpusie oficerskim, a także nominacje na wyższy stopień w korpusie aspirantów i podoficerów.

W trakcie dzisiejszej uroczystości wyrażono także podziękowania dla osób i instytucji, które na co dzień współpracują i wspierają Komendę Powiatową Policji w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie. Komendant KPP Szczecinek, inspektor Józef Hatała wyraził w swoim przemówieniu ogromną wdzięczność właśnie za nienaganną współpracę ze wszystkimi służbami, a także instytucjami. Wspominał między innymi o Starostwie Powiatu Szczecineckiego, Urzędzie Miasta Szczecinek, Straży Miejskiej Szczecinek, Państwowej Straży Pożarnej Szczecinek, a także o firmach funkcjonujących w naszym mieście. 

Przypomnijmy, Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił art. 1 ustawy.

W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r. 17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej. Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze  rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw. Natomiast 6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (8)

2015-07-22 16:20

Trudna ciężka i niebezpieczna praca chyba na kawce na STATOILU

mieszkaniec 2015-07-22 18:31

Jak co roku szlak mnie trafia jak słyszę, że policjanci uroczyście nagradzają się i odznaczaja za nasze pieniądze. To co robią to jest ich praca za którą biorą pieniądze i idą na wcześniejszą emeryturę ( dlaczego?). Dlaczego nikt nie robi akademii dla pracowników szpitala, dla budowlańców, dla ekspedientek i pracowników spółek miejskich. Czy Oni wykonują swoją pracę gorzej niż policjanci? Rzygać mi się chce jak widzę Pana policjanta - emeryta , który dorabia sobie drugą pensję jako ochroniarz w " Biedro..." i jeżdzi furą za sto tys. zł. Czy On przez te kilkanaście lat napracował się więcej niż ja przez cztery pory roku na budowie. Komu było zimniej , mi na budowie czy jemu w radiowozie ? Ktoś powie, że mogłem być policjantem . To prawda tylko, ktoś musi budować tym zapracowanym ludziom apartamenty i zap***dalać aż do śmierci. W dniu święta policji pozdrawiam wszystkich policjantów i życzę im również zapier****nia aż do śmierci.

szczecinecczanin 2015-07-22 22:16

Nie masz zielonego pojęcia z kim się codziennie policjanci muszą użerać abyś ty mógł bezpiecznie siedzieć na dupie przed kompem i gryzmolić te bzdury.

popierający 2015-07-22 22:24

A gdzie są Ci co codziennie walczą z patologią na ulicach? ,chyba najbardziej zasługują na dobre słowo.

Bania 2015-07-23 09:25

A co z aferą nagraniową w szczecineckiej Policji? Czy komendant też za to dostał nagrodę?

Wiktor 2015-07-23 10:42

Do mieszkaniec: też jestem za likwidacją przywilejów dla służb mundurowych tak jak wczesnych emerytur. Starsze osoby mogłyby przechodzić z terenu do pracy w biurze. Ale to z kolei blokowanie etatu młodym..

Adam 2015-07-23 14:53

mieszkaniec całkowicie Cię popieram. Mam 50 lat i staż 32 lata nieprzerwanej pracy. Jeżeli praca ma być do 67 lat to muszę jeszcze przepracować 17 lat !! W sumie po 49 latach pracy będę mógł przejść na emeryturę jak dożyję i to jest sprawiedliwość po polsku.

młody 2015-07-23 23:24

A ja dla odmiany dziękuję policjantom, bo mają niełatwą robotę i pani Matys, co była u nas na w szkole i mówiła o różnych ważnych rzeczach. Niby młodzież nie słuch, takich gadek, ale jak przyjdzie co do czego pewna wiedza w głowie zostaje

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: