Chemicy rozpoczęli wydobywanie beczek zakopanych pod Bornem

  • KW
  • 2015-07-22 14:19:31
Chemicy rozpoczęli wydobywanie beczek zakopanych pod Bornem
  • Foto: Nadleśnictwo Borne Sulinowo

Rozpoczęła się akcja wydobywania beczek, które zakopane po ziemią znajdują się w lesie na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Do ich odnalezienia doszło pod koniec czerwca br. podczas wykrywania pozostałości po bombach na tym właśnie terenie.

Jak podaje Radio Szczecin, prace w lesie od rana (tj. 22.07) prowadzą wojskowi chemicy z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń w Warszawie, Pułk Chemiczny z Brodnicy, żołnierze z Regionalnej Bazy Logistycznej z Legionowa oraz Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca.

Na razie nie udało się wydobyć żadnej z beczek - mówi dla Radia Szczecin nadleśniczy Marcin Mieczkowski z Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Nie jest to akcja łatwa, bo trzeba zaangażować trochę ciężkiego sprzętu, przynajmniej do ściągnięcia wierzchnich warstw ziemi. Potem saperzy podejmują te beczki ręcznie. W tej chwili zostały podjęte dwie beczki, które leżały na powierzchni - tłumaczy i dodaje, że teren o promieniu około 500 metrów został ogrodzony i zamknięty.

O zawartości beczek wiadomo tylko tyle, że to środki pochodzenia wojskowego. Nie jest wykluczone, że to pozostałości po dawnej bazie wojsk radzieckich. Wojskowi chemicy już wcześniej przeprowadzili badania zawartości, jednak nie ujawnili wyników. Nadleśnictwo Borne Sulinowo wystąpi jednak do wojska o ich udostępnienie. 

Akcja potrwa prawdopodobnie do piątku. Blisko stulitrowe beczki są zakopane na głębokości ponad jednego metra. Leżą w odległości ok. 1,5 kilometra od najbliższych zabudowań.

info: Radio Szczecin

Komentarze (1)

Gosia 2015-07-22 18:44

A będzie o tym materiał Video? Bo to ciekawe co tam wykopią.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: